Czytasz dzięki

Niespodziewane pogorszenie nastrojów niemieckich konsumentów

opublikowano: 28-08-2020, 08:31

Zaskakujące pogorszenie nastrojów konsumentów, widoczne w spadku wskaźnika GfK, budzi wątpliwości co do zdecydowanego odbicia gospodarki Niemiec, pisze Reuters.

Instytut GfK podał, że wrześniowy wskaźnik nastrojów konsumentów spadł do minus 1,8. Sierpniowy, po korekcie, wynosił minus 0,2. Prognozowano wzrost wrześniowego wskaźnika do 1,2.

To pierwszy spadek wskaźnika po trzech miesiącach z rzędu wzrostu. Rolf Buerkl, ekspert GfK uważa, że na nastroje konsumentów wpłynęły doniesienia o rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem, które obudziły obawę kolejnego zamknięcia gospodarki. Zwrócił także uwagę, że obniżony od lipca VAT wciąż nie dał mocniejszego impulsu. 

GfK opiera wskaźnik na badaniu opinii ok. 2 tys. osób. Odczyt wskaźnika powyżej zera oznacza wzrost prywatnej konsumpcji w porównaniu z ubiegłym rokiem, a odczyt poniżej zera jej spadek. Zmiana wskaźnika o 1 pkt. odzwierciedla zmianą prywatnej konsumpcji o 0,1 proc. w ujęciu rocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane