NIK: MSZ przepłaciło 16 mln zł netto za biurowiec Articom Center

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-08-2005, 16:55

Według Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przepłaciło ponad 16 milionów złotych netto za położony w sąsiedztwie siedziby resortu biurowiec Articom Center. Wiceprezes NIK Krzysztof Szwedowski powiedział w czwartek, że zachowanie administracji publicznej w sprawie budowy tego biurowca "to wzorzec jak organa administracji nie powinny się zachowywać".

 Według Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przepłaciło ponad 16 milionów złotych netto za położony w sąsiedztwie siedziby resortu biurowiec Articom Center. Wiceprezes NIK Krzysztof Szwedowski powiedział w czwartek, że zachowanie administracji publicznej w sprawie budowy tego biurowca "to wzorzec jak organa administracji nie powinny się zachowywać".

    W czwartek NIK ujawnił raport na temat działania organów administracji publicznej w związku z budową biurowca położonego u zbiegu Al. Szucha i ul. Litewskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie MSZ i naprzeciwko Kancelarii Premiera.

    Jak podkreślił Szwedowski, największą odpowiedzialność za jego budowę ponosi sam resort. W raporcie napisano, że działania MSZ w celu niedopuszczenia do budowy Articom Center były "opieszałe i nieskuteczne, a resort nie wykorzystał istniejących możliwości prawnych do wstrzymania realizacji tej inwestycji". W raporcie stwierdzono też, że działania miasta stołecznego Warszawy w sprawie budowy biurowca były "nielegalne i nierzetelne z prawem".

    W styczniu MSZ kupiło biurowiec za blisko 59,5 mln zł (72,5 mln brutto). Umowę zakupu podpisał Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej Krzysztof Jakubowski. Według urzędników i służb specjalnych, przejęcie budynku było konieczne, bo - w przeciwnym razie - mógłby się on stać lokum dla zagranicznych szpiegów albo terrorystów.

    Według MSZ, zakup biurowca Articom Center "został dokonany w sposób oszczędny". Taki pogląd wyraził resort w swoim stanowisku z 16 sierpnia do raportu z kontroli NIK dotyczącej budowy zakupionego w styczniu przez MSZ biurowca. W czwartkowej rozmowie z PAP rzecznik resortu Aleksander Chećko podkreślił, że pod koniec lipca budynek został ubezpieczony na kwotę niemal 67 mln zł. "Co oznacza, że taka jest realna, rynkowa wartość biurowca" - powiedział.

    Odmiennego zdania jest NIK, która w raporcie z kontroli podkreśliła, że MSZ przepłacił za budynek ponad 16 mln zł netto. Przy ustaleniu tej kwoty powołano się na przedstawioną MSZ przez rzeczoznawcę majątkowego wycenę wartości rynkowej nieruchomości określonej na 43 mln zł netto, łącznie z prawem użytkowania wieczystego gruntu.   

    Z kolei MSZ w piśmie do NIK podkreśliło, że resort "uzyskał najniższą możliwą cenę, za jaką inwestor był gotów sprzedać budynek wraz z prawem wieczystego użytkowania działki". Dodało, że "w toku negocjacji cena transakcyjna została dwukrotnie obniżona".

    Według resortu, "efekty, jakie przyniosło nabycie budynku są adekwatne do poniesionych nakładów". Podkreślono, że efektem tego zakupu jest likwidacja zagrożenia ujawnienia informacji przetwarzanych w MSZ oraz sąsiednich urzędach i pozyskanie dla ministerstwa siedziby położonej w bezpośrednim sąsiedztwie MSZ.

    NIK w swoim raporcie zarzuca także MSZ "nie podjęcie we właściwym czasie wymaganych przez prawa działań w celu zapewnienia należytej ochrony informacji niejawnych". Zdaniem Izby, ministerstwo jeszcze przed zakończeniem budowy biurowca, nie wykorzystało skutecznie istniejących możliwości doprowadzenia do wstrzymania tej inwestycji. "Z punktu widzenia formalno-prawnego i urzędniczego zostały wykonane wszystkie możliwe ruchy w tym zakresie" - ocenił w czwartek Chećko.   

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    W swoim raporcie NIK formułuje także zarzuty wobec innych organów administracji publicznej. Jak czytamy, "nierzetelne i nielegalne działania organów samorządowych b. gminy Warszawa - Centrum w latach 2001-2002 w istotny sposób utrudniły MSZ wykorzystanie przewidzianych prawem uprawnień w celu uniemożliwienia realizacji tej inwestycji".  

    Rzecznik prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, Marcin Roszkowski, powiedział w czwartek PAP, że biuro kontroli wewnętrznej w Urzędzie zbadało decyzje architektoniczno-budowlane wydawane przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami w latach 2001-2002 (w tym decyzje, które umożliwiły wzniesienie budynku) i nie stwierdziło nieprawidłowości.

    Wśród takich działań wymieniono m.in. siedmiomiesięczną zwłokę gminy Centrum w rozpatrzeniu wniosku MSZ o dopuszczenie resortu jako strony do udziału w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę biurowca. Wniosek ten został rozpatrzony negatywnie.

    NIK w raporcie zwraca uwagę, że w tej kwestii MSZ nie wykorzystało przysługujących mu uprawnień wynikających z Kodeksu postępowania administracyjnego. Zdaniem NIK, resort powinien w pierwszej kolejności złożyć zażalenie na bezczynność gminy Centrum (chodzi o zwłokę w rozpatrzeniu wniosku), a po otrzymaniu po 7 miesiącach odmowy udziału w postępowaniu wystąpić niezwłocznie o wydanie postanowienia w tej sprawie.

    NIK zwraca uwagę w raporcie, że d. Urząd Ochrony Państwa, potem Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prawidłowo rozpoznały zagrożenia wynikające z budowy biurowca. Jak czytamy, w latach 2001-2003 UOP, następnie ABW informowały o innych, niż zakup biurowca, rozwiązaniach mogących zapobiec zagrożeniom.

    Izba zarzuca jednak ABW "niekonsekwencję i nierzetelność" w ostatecznym stanowisku Agencji z października 2004 roku, w którym ABW wskazała MSZ celowość zakupu budynku Articom Center.  NIK w raporcie podkreśliła, że jedną z przyczyn nieprawidłowości w działaniu administracji publicznej w kwestii budowy biurowca był "niewystarczający" nadzór ze strony premiera, "mimo informowania o występujących zagrożeniach(...)".

    Premier w piśmie do prezesa NIK z 18 sierpnia 2005 roku zapewnił, że "polecił ministrom i kierownikom urzędów centralnych podjęcie wszelkich niezbędnych działań, mających na celu zapewnienie pełnego bezpieczeństwa przetwarzania informacji niejawnych oraz zobowiązał ich do przedstawienia, w trybie pilnym, informacji o stanie systemu tych zabezpieczeń".

    NIK, według Szwedowskiego, nie skieruje do prokuratury wniosku w sprawie niegospodarności MSZ, bo jak powiedział, "cały szereg osób podejmował decyzje incydentalne" w sprawie biurowca. W związku z tym, nie ma jednej osoby, która byłaby odpowiedzialna za jego zakup.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane