NIK: państwo zawiniło przy frankach

opublikowano: 16-08-2018, 22:00

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, instytucje publiczne nie dopilnowały banków podczas boomu kredytowego, a później nie zadbały o konsumentów.

10 lat od wybuchu kryzysu finansowego, kiedy przypadł szczyt sprzedaży walutowych kredytów mieszkaniowych, pięć lat po tym, jak regulator praktycznie zakazał udzielania takich hipotek, Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała raport z kilkumiesięcznych badań dotyczacych problemu kredytów frankowych. Późno, ale publikacja jest interesująca nie tylko dla historyków bankowości. Izba zatytułowała raport

Izba wspiera frankowiczów:
Izba wspiera frankowiczów:
NIK, kierowana przez Krzysztofa Kwiatkowskiego popiera dobrowolne przewalutowanie kredytów frankowych, zaleca wprowadzenie ułatwień w procesach grupowych frankowiczów a także wzmocnienie kompetencji KNF w zakresie ochrony konsumentów
Fot. Krystian Maj-FORUM

„Kredyty frankowe: państwo pozwoliło bankom na zbyt wiele”, co może sugerować, że to sektor finansowy jest jedynym winnym. Tak nie jest. NIK stwierdza jasno, że polityka kredytowa w bankach w szczycie żniw kredytowych była zbyt liberalna, konkurencja polegała na zaniżaniu standardów w zakresie ryzyka, natomiast później branża czerpała nieuzasadnione zyski, stosując zapisy abuzywne w umowach. Wszystko to było możliwe, ponieważ państwo im na to pozwalało — odpowiednie służby nie reagowały w odpowiedni sposób na nadużycia sektora.

Najmocniej obrywa się Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, któremu NIK zarzuca, że „prowadził ograniczone, nieskuteczne i spóźnione działania” w celu ochrony interesów konsumentów w latach 2005-14. Kontrola wykazała, że urząd nie jest w stanie udokumentować, jak monitorował rynek kredytowy w latach 2005-07, kiedy bańka walutowa pęczniała w oczach. Izba chwali prezesa, że mocno zabrał się do pracy od 2015 r., prowadząc kontrole w bankach i wspierając frankowiczów w sprawach sądowych.

Z uznaniem wypowiada się o Rzeczniku Finansowym, instytucji powstałej w 2015 r. Generalnie pochwala też działania Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2005-14, choć stwierdza, że w 2008 r. regulator był bierny wobec puchnącego portfela frankowego.

O ile część badawcza rzuca na problem frankowy sporo nowego światła, o tyle propozycje izby, jak go rozwiązać, opierają się na wcześniejszych postulatach. Mowa o ustawowym wyeliminowaniu skutków stosowania klauzul abuzywnych, dobrowolnym przelutowaniu czy rozważeniu likwidacji LIBOR. Nowością jest sugestia wprowadzenia odpowiedzialności osobistej prezesów banków za naruszanie interesów konsumentów.

Związek Banków Polskich ocenił, że raport NIK jest nierzetelny i manipuluje faktami.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane