NIK wytyka KNF opieszałość

opublikowano: 16-08-2020, 22:00

Wspieranie innowacji na rynku finansowym idzie w Polsce jak po grudzie — wynika z raportu NIK. Regulator obiecuje poprawę.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) pod wodzą Mariana Banasia ma ręce pełne roboty. W natłoku prac sprawdziła także, czy podmioty odpowiedzialne za nadzór nad rynkiem finansowym i jego regulowaniem skutecznie torowały fintechom ścieżkę rozwoju i czuwały nad ich bezpiecznym funkcjonowaniem. W lipcowym raporcie pokontrolnym, podsumowującym prawie 4-letnie prace (od stycznia 2016 r. do 30 września 2019 r.), obrywa się Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), grającej pierwsze skrzypce w zespole roboczym do spraw rozwoju innowacji finansowych.

Wypunktowano także instytucje wspierające: resort finansów, przedsiębiorczości i technologii, a także urząd stojący na straży konkurencji i praw konsumentów. Izba w szczególności wskazuje na opieszałość i brak koordynacji pomiędzy podmiotami, przez co w dalszym ciągu nie powstała tzw. piaskownica regulacyjna, która miała być kuźnią innowacji i korytarzem bezpieczeństwa dla start-upów wchodzących na komercyjny rynek. Brak takiego rozwiązania to jedna z barier zidentyfikowanych przez zespół roboczy składający się z przedstawicieli 22 instytucji publicznych oraz podmiotów związanych z rynkiem finansowym. Kompleksowy raport z prac w tym zakresie Komisja opublikowała 17 listopada 2017 r.

„Mając na uwadze szybkość zmian zachodzących w sektorze fintech, zgodziliśmy się z NIK, że okres ponad dwóch lat na stworzenie i uruchomienie takiego programu nie stanowi skutecznego wsparcia dla podmiotów fintech” — informujebiuro prasowe Komisji Nadzoru Finansowego w odpowiedzi na pytania „PB”.

Uwagi Izby mniejszego kalibru dotyczą np. dokładniejszego dokumentowania czynności w ramach Programu Innovation Hub, w ramach którego organ nadzoru prowadzi dialog z fintechami, udzielając im odpowiedzi na zapytania w zakresie obszaru prawno- -regulacyjnego. Biuro prasowe KNF tłumaczy, że dotyczą one głównie „początkowego etapu funkcjonowania programu, czy też zaprzestania koordynacji prac związanych z eliminacją barier lub nieustalenia sformalizowanych zasad współpracy i wymiany informacji z innymi instytucjami w celu współpracy w zakresie wsparcia rozwoju innowacji finansowych”.

KNF przekonuje, że po zakończeniu kontroli podjęła wiele działań w zakresie innowacji finansowych. Zalicza do nich przede wszystkim podjęcie prac w celu uruchomienia piaskownicy na potrzeby usług wynikających z PSD2. Aktualnie trwają prace wdrożeniowe w tym zakresie. Nadzorca podejmuje także działania w celu uruchomienia piaskownicy DLT/Blockchain.W prace zaangażowane są również inne instytucje publiczne odpowiedzialne za rozwój innowacji finansowych.

„W celu wymiany informacji pomiędzy UKNF i przedstawicielami rynku organizowane są regularne spotkania, podczas których prowadzona jest dyskusja na temat oczekiwań rynku, jak również omawiane są dotychczasowe działania UKNF w zakresie fintech. Obecnie Departament Innowacji Finansowych Fintech (…) w sposób całościowy obsługuje oraz dokumentuje wszystkie spotkania i konsultacje, co na początkowym etapie działalności departamentu mogło być utrudnione” — informuje biuro prasowe KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane