Niki Lauda sprzeda linię lotniczą Ryanairowi

opublikowano: 20-03-2018, 12:05
aktualizacja: 20-03-2018, 12:07

Ryanair kupi docelowo 75 proc. udziałów linii lotniczej, której właścicielem jest były mistrz Formuły 1, Niki Lauda, informuje Reuters.

Niki Lauda niedawno odkupił stworzoną przez siebie 15 lat temu linię Niki, którą sprzedał Air Berlin. Zapowiedział, że zmieni jej nazwę na Laudamotion i że będzie ona rentowna już w kolejnym roku rozliczeniowym.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Tymczasem Ryanair poinformował, że odkupi od Laudy na początek 24,9 proc. Laudamotion. Docelowo i „tak szybko jak to możliwe” ma mieć 75 proc. Największa europejska tania linia lotnicza wynajmie Laudamotion sześć samolotów wraz z załogami, aby austriacki przewoźnik dysponował flotą 21 maszyn już latem tego roku. W ciągu trzech lat ma ona wzrosnąć do 30 maszyn.

Latająca z Austrii i Niemiec linia Niki była uważana za najatrakcyjniejszą część taniego przewoźnika Air Berlin, który upadł w ubiegłym roku. Chętne do jej przejęcia były Lufthansa i IAG, właściciel British Airways. 

- Ten zaskakujący ruch Ryanair to jest coś, czego Lufthansa z pewnością się nie spodziewała – powiedział John Strickland, ekspert branży lotniczej.

Zwrócił uwagę, że pomimo konsolidacyjnych wysiłków Lufthansy po upadku Air Berlin irlandzki Ryanair nie tylko zwiększy potencjał przewozów w Niemczech, ale zyska także duży wpływ na rynek austriacki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu