Niższa sprzedaż kawy uderzyła w wietnamski eksport

opublikowano: 29-10-2019, 09:31

Wyniki wymiany handlowej Wietnamu w październiku mocno rozczarowały. Spadek sprzedaży kawy ograniczył eksport tego azjatyckiego tygrysa.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, eksport zmniejszył się w październiku o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. To wynik zdecydowanie odbiegający od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała… 10 proc. wzrost. 

Wśród głównych przyczyn eksperci wymieniają znaczący spadek dostaw kawy, jednego z głównych produktów eksportowych tego kraju. Zmniejszyły się one o 27 proc. w ujęciu rocznym do poziomu 100 tys. ton. Wynikało to ze wstrzymywania się miejscowych plantatorów ze sprzedażą ziaren z uwagi na najniższe od 10 lat ceny.

Dodatkowo negatywnie na eksport wpłynęły mniejsze dostawy telefonów oraz ropy naftowej. W przypadku urządzeń telekomunikacyjnych podyktowane to było mniejszymi zamówieniami ze strony Samsung Electronics, który posiada fabryki w Wietnamie.

Import w październiku wzrósł natomiast o 3,5 proc.

Według szacunków rządu w Hanoi, wartość eksportu narastająco w okresie styczeń-październik 2019 r. wyniosła 217 mld USD, co stanowi 7,4 proc. wzrost względem analogicznego okresu 2018 r. Dynamika wzrostu jednak spadła, bo po wrześniu kształtowała się na poziomie 8,2 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane