NN pakuje dwa fundusze w jeden

opublikowano: 19-10-2021, 20:00

Fundusz absolutnej stopy zwrotu NN zmienia koncepcję. Chce bardziej zawierzyć polskim zarządzającym.

19 października 2021 r. mający około 110 mln zł aktywów fundusz NN (L) Stabilny Globalnej Alokacji zmienił się w NN (L) Stabilny Globalnej Dywersyfikacji. Za kosmetyczną zmianą nazwy stoi zupełnie nowa polityka inwestycyjna.

NN (L) Stabilny Globalnej Alokacji był funduszem dla inwestorów poszukujących stopy zwrotu nie najwyższej, ale stabilnej i powtarzalnej. Był też produktem typu master-feeder. Tak naprawdę przekazywał więc pieniądze klientów do zagranicznego funduszu grupy NN, który powstał jako odpowiedź na obniżki oprocentowania w strefie euro (główna stopa procentowa zeszła tam do zera w 2012 r., a od 2014 r. jest ujemna). Celem zagranicznego funduszu NN było wypracowywanie w pięcioletnich okresach średniorocznej stopy zwrotu o 3 pkt proc. przekraczającej Euroibor 1M.

Polski fundusz w nowej odsłonie – czyli jako NN (L) Stabilny Globalnej Dywersyfikacji – będzie bazował na strategiach dwóch innych funduszy, tyle że zarządzanych z Polski. Pierwszy to NN Krótkoterminowych Obligacji, drugi – NN Globalnej Dywersyfikacji. Ten ostatni elastycznie dostosowuje się do rynkowej koniunktury dając ekspozycję na 11 klas aktywów. Są wśród nich akcje rynków rozwiniętych i wschodzących, globalne obligacje korporacyjne, nieruchomości, szeroki rynek surowców. W momentach szczególnie dużej zmienności w portfelu pojawia się ekspozycja na złoto i obligacje Stanów Zjednoczonych. Ekspozycje na te aktywa fundusz uzyskuje zarówno przez inne fundusze (nie tylko grupy NN, ale np. ETF-y iShares czy Lyxora) oraz instrumenty pochodne.

Zmieniony fundusz NN będzie inwestował w NN Globalnej Dywersyfikacji lub replikował jego strategię wykorzystując inne instrumenty. W zależności od sytuacji na rynkach finansowych będzie jednak miał różny udział strategii bazującej na NN Globalnej Dywersyfikacji i NN Krótkoterminowych Obligacji. W przypadku wzrostu zmienności ta ostatnia strategia może ważyć do 70 proc. w aktywach NN (L) Stabilnego Globalnej Dywersyfikacji.

– Naszym celem było stworzenie takiego funduszu, który dałby inwestorom większe szanse na walkę z inflacją niż obecnie dają tradycyjne fundusze obligacji przy zachowaniu umiarkowanego poziomu ryzyka, rozumianego jako poziom wahań cen jednostki uczestnictwa. Co ważne, NN (L) Stabilny Globalnej Dywersyfikacji to fundusz prawdziwie globalny. Taki, który pozwala korzystać z potencjału m.in. rynku surowców, nieruchomości, a także spółek odpowiedzialnych, tj. realizujących cele zrównoważonego rozwoju ONZ – komentuje Radosław Sosna, dyrektor departamentu sprzedaży i marketingu w NN Investment Partners TFI.

Benchmarkiem służącym do oceny efektywności inwestycji NN (L) Stabilnego Globalnej Dywersyfikacji jest roczna stawka WIBOR powiększona o 2 pkt. proc. Stała opłata za zarządzanie funduszem wynosi 1,32 proc. w skali roku. Fundusz aktualnie nie pobiera wynagrodzenia za osiągnięty wynik, ale wystąpił do Komisji Nadzoru Finansowego o taką możliwość (do 20 proc. od wyniku powyżej wzorca).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane