Czytasz dzięki

Norwegia chce ograniczyć wydatki z funduszu majątkowego

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-10-2020, 09:06

W przyszłym roku, który będzie rokiem wyborczym, norweski rząd zamierza ograniczyć wielkość środków pozyskiwanych z narodowego funduszu majątkowego. Założeniem jest jednak, że gospodarka odbije się po pandemii koronawirusa, donosi Reuters.

W budżecie na 2021 r. rząd planuje zmniejszyć środki jakie zostaną wycofane z funduszu do 313,4 mld NOK (33,56 mld USD). Dla porównania, w tym roku kasa państwa ma być zasilona tą drogą kwotą rzędu 404,3 mld NOK, co odpowiadać ma 3,9 proc. wartości funduszu. To poziom wyższy niż 3,0 proc. jaki jest limitem konstytucyjnym, ale dzięki wykorzystaniu reguły zezwalającej na transfer środków z funduszu którego aktywa szacowane są na 1,1 bln USD w związku z sytuacjami nadzwyczajnymi, a taką jest pandemia, mógł on zostać przekroczony. Na dodatek jest mniejszy niż 4,2 proc. zakładane w maju.

Zobacz więcej

Norwegia

ARC

Prognoza dla norweskiej gospodarki, nie obejmująca sektora naftowego, zakłada spadek PKB w 2020 r. o 3,1 proc. (w maju spodziewano się 4,0-proc. zniżki) i odbicie rzędu 4,4 proc. w roku 2021.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane