Norwegia: pierwszy wzrost bezrobocia od kwietnia

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 10-11-2020, 14:59

W minionym tygodniu, w norweskiej gospodarce, odnotowany został niewielki wzrost stopy bezrobocia względem końca października. To pierwsza dodatnia zmiana od siedmiu miesięcy, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
Carina Johansen

W tygodniu zakończonym 8 listopada wskaźnik wzrósł do 6,7 proc, z 6,6 proc., wynika z danych zaprezentowanych przez Agencję Pracy i Opieki Społecznej. (NAV).

Tłumaczone to jest wpływem nowych środków przeznaczonych na zwalczanie skutków kryzysu pandemicznego na rynek pracy, z uwagi na sfinansowanie zwiększonej liczby urlopowanych pracowników.

W szczycie wiosennej fali zachorowań na Covid-19 stopa bezrobocia odnotowała rekordową wartość 15,4 proc. Od tego czasu, ogólna liczba „bezrobotnych” obejmująca osoby pracujące w ograniczonym wymiarze godzin w poszukiwaniu pełnego zatrudnienia systematycznie spadała.

Na początku listopada rząd w Oslo, w reakcji na rosnącą ponownie liczbę infekcji koronawirusem, zmuszony był wprowadzić nowe środki blokujące co bez wątpienia wpłynie na zwiększenie liczby bezrobotnych.

W lutym, przed wybuchem pandemii stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 3,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane