Czytasz dzięki

Norwegia też ograniczy wydobycie ropy

opublikowano: 30-04-2020, 06:50

Norwegia, największy zachodnioeuropejski producent ropy dołączyła do międzynarodowego towarzystwa państw, które pod przewodnictwem kartelu OPEC podjęły działania mające na celu ograniczenie podaży ropy i w efekcie unormowanie sytuacji na rynku tego surowca.

Tym samym Norwegia po raz pierwszy od niemal dwóch dekad jest częścią skoordynowanych międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia produkcji. Kraj ma zmniejszyć produkcję „czarnego złota” o 250 tys. baryłek dziennie w czerwcu i o 134 tys. baryłek w drugiej połowie bieżącego roku.

Zobacz więcej

Norwegia

ARC

Zmiany oparte zostały o założenie dziennej produkcji na poziomie 1,86 mln baryłek, co jest wartością wyższą niż w marcu, kiedy to Norwegia produkowała 1,68 mln baryłek dziennie.

Norwegia nie jest częścią umowy OPEC +, ale już wcześniej zapowiadała, że rozważy jednostronne cięcie, aby pomóc w szerszym wysiłku na rzecz stabilizacji rynków dotkniętych spadkiem popytu z powodu pandemii koronawirusa. Przemysł naftowy tego kraju i dochody rządu z produkcji bardzo ucierpiały z powodu załamania rynku, a od Norwegii oczekuje się wycofania rekordowych kwot z państwowego funduszu majątkowego na pokrycie wydatków nadzwyczajnych w tym roku.

Norwegia stanowi mniej niż 2 proc. światowej produkcji ropy.  Cięcia oznaczają, że dzienna produkcja ropy w Norwegii w grudniu będzie o 300 tys. baryłek niższa niż planowana wcześniej przez tamtejsze firmy.

Sojusz OPEC + zgodził się obniżyć dzienną produkcję o 9,7 mln baryłek. Ponadto oczekuje się, że inni producenci, tacy jak USA, Brazylia i Kanada, przyczynią się do zmniejszenia wydobycia o 5 mln baryłek, ale nastąpi to w wyniku spadków spowodowanych niższymi cenami i ich realizacja zajmie miesiące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane