Norwegia zarobiła rekordowe 50 mld USD z licencji na gaz i ropę

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 14-03-2023, 11:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W ubiegłym roku dochody Norwegii z tytułu własności dotyczących ropy i gazu osiągnęły rekordowy poziom 528 mld NOK (50 mld USD). Kraj stał się największym europejskim dostawca gazu ziemnego, informuje Bloomberg.

fot. Bloomberg

Odnosząc do poprzednich lat, wzrost wpływów z licencji był około pięciokrotnie wyższy niż „normalnie”.

Petoro, firma w całości należąca do rządu Norwegii, która od utworzenia w 2001 roku, zarządza rządowym portfelem – zwanym Bezpośrednim Interesem Finansowym Państwa – koncesjami na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na norweskim szelfie kontynentalnym odnotowała w 2023 r. wynik aż o 342 mld NOK wyższy niż rok wcześniej. Portfel obejmuje około jednej trzeciej wspomnianych zasobów tych surowców.

Europejski lider

Po wybuchu wojny na Ukrainie, będącej skutkiem rosyjskiej inwazji rozpoczętej 24 lutego 2022 r. Norwegia stała się czołowym europejskim dostawcą gazu ziemnego na Stary Kontynent po tym jak dostawy z Rosji zostały zablokowane. Obecnie pokrywa około 30 proc. zapotrzebowania europejskiego popytu. Pozyskane z licencji środki zasilają narodowy fundusz majątkowy, największy tego typu na świecie o szacunkowej wartości aktywów 1,3 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane