Norwegowie rezygnują z PIMCO

opublikowano: 14-03-2016, 19:45

Norweski fundusz majątkowy, którego aktywa wyceniane są na 830 mld USD zrezygnował z usług świadczonych przez PIMCO, do niedawana największy fundusz obligacyjny na świecie, donosi Bloomberg, powołując się na doniesienia Financial Times.

Ujawniona w poniedziałek informacja dotyczy zakończenia wraz z końcem minionego roku kontraktu z Pacific Investment Management Co. obejmującego zewnętrze zarządzanie aktywami. Zgodnie z listą porównawczą tego typu usługodawców, PIMCO jest jednym spośród 9 zarządzających z którymi pożegnali się Norwegowie. W gronie pozostałych znany jest przede wszystkim amerykański BNY Mellon AM.

Co ciekawe, skandynawski fundusz, największy tego typu na świecie zdecydował się zatrudnić 12 innych firm, w tym tak egzotyczne jak Nabo Capital z Kenii czy Lynear Wealth Management ze Sri Lanki. Zdaniem specjalistów, to próba skoncentrowania strategii na rynkach granicznych i rozwijających się w celu zwiększenia stopy zwrotu.    

Szacuje się, że około 4 proc. posiadanych przez norweski fundusz aktywów oddane jest w zewnętrzne zarządzanie. 

PIMCO, którego spółką matką jest niemiecki gigant ubezpieczeniowy Allianz, ostatnie lata nie może zaliczyć do udanych. Od szczytu z 2013 r. na poziomie 2,04 bln USD aktywów z funduszu odpłynęło ponad 30 proc. środków, a z firmy odszedł jej wieloletni menedżer, słynny Bill Gross.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane