Norweski fundusz mocniej wyjdzie ze spółek węglowych

opublikowano: 22-05-2016, 13:10

Norweski państwowy fundusz majątkowy może być zmuszony do wzmożenia zbywania udziałów w spółkach węglowych i może stanąć prze koniecznością zmniejszenie inwestycji w inne paliwa kopalniane, jak w przypadku piasków roponośnych.

Jak donosi agencja Bloomberg, większość partii w norweskim parlamencie, w tym opozycyjne, opowiada się za zaostrzeniem wytycznych, które mają zabezpieczyć wyceniany na 850 mld USD fundusz przed zagrożeniami wynikającymi z posiadania udziałów w firmach, które ponad 30 proc. swojej działalności i przychodów opierają na węglu energetycznym.

Zobacz więcej

Indeks spółek węglowych

Bloomberg

Odpowiednie regulacje mogłyby wejść w życie w przyszłym roku – powiedział Torstein Tvedt Solberg, reprezentujący opozycyjną Partię Pracy w komisji finansów. 

Naszym celem jest wycofanie się funduszu z takich inwestycji, co oznacza konieczność zamknięcia wszelkich luk, w tym prawnych – wyjaśnił Solberg.

Największy tego typu fundusz inwestycyjny na świecie już wyłączył ze swojego portfela ponad 50 firm po tym jak w lutym wprowadzone zostały nowe kryteria. W drugiej połowie roku planuje poinformować o kolejnych zamknięciach swoich pozycji. Kiedy zakaz został uzgodniony w 2015 r. fundusz szacował, ze musiałby sprzedać udziały w około 12 spółkach, których wartość wyceniano na około 55 mld koron (ponad 6,6 mld USD).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Norweski fundusz mocniej wyjdzie ze spółek węglowych