Norweski rząd proponuje ograniczenie wsparcia budżetu ze strony funduszu majątkowego

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-10-2021, 12:47

Ustępujący norweski rząd zaproponował, by w przyszłym roku doszło do znaczącego ograniczenia wielkości środków jakie mogą być pobrane z państwowego funduszu majątkowego, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Rząd przedstawił propozycję by w 2022 r. z funduszu, największego tego typu na świecie, kasa państwa została zasilona maksymalnie 233,4 mld NOK (37,6 mld USD). W tym roku w grę wchodzi zastrzyk gotówki o wartości 406,8 mld NOK.

Tymczasem aktywa jakimi dysonuje fundusz majątkowy, do którego trafiają dochody państwa ze sprzedaży ropy i gazu szacowane są na 1,3 bln USD. W przeliczeniu na jednego obywatela Norwegii to kwota około 250 tys. USD.

Prognoza rządu zakłada, że w 2021 r. PKB Norwegii z wyłączeniem ropy naftowej zwiększy się o 3,9 proc. wobec 2,5 proc. spadku w roku poprzednim. W 2022 r. dynamika wzrostu gospodarczego przewidywana jest na poziomie 3,8 proc.

W przyszłorocznym budżecie założono, że tzw. deficyt strukturalny nie uwzględniający ropy ma wynieść 2,6 proc. oczekiwanej wartości funduszu na koniec 2021 r. i ma się mieścić w limicie wydatków rządu na poziomie 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane