Notowania ropy spadają wskutek chińskich ograniczeń gospodarczych

opublikowano: 21-11-2022, 16:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania ropy naftowej przedłużyły spadki po największej tygodniowej obniżce od sierpnia, gdy Chiny zaostrzyły ograniczenia związane z wirusem COVID-19, szkodząc perspektywom popytu – podaje agencja Blommberga.

Luke Sharrett/Bloomberg

Globalny benchmark ropy Brent kosztował około 87 USD za baryłkę po wycofaniu się o prawie 9 proc. w zeszłym tygodniu. Chiny odnotowały pierwszą śmierć związaną z wirusem COVID-19 od prawie sześciu miesięcy w sobotę, a kolejne dwie zgłoszono w niedzielę, wywołując obawy przed kolejną falą ograniczeń u największego na świecie importera ropy, gdy 11-milionowe miasto w pobliżu stolicy poprosiło mieszkańców o pozostanie w domu podczas epidemii.

Goldman Sachs obniżył swoją prognozę na czwarty kwartał dla ropy Brent o 10 USD do 100 dolarów za baryłkę, przy czym obniżka była częściowo spowodowana możliwością dalszych środków antywirusowych w Chinach w miarę wzrostu liczby zachorowań.

Notowania ropy wymazały zyski z początku kwartału, kiedy Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy, w tym Rosja, zgodzili się na ograniczenie produkcji o 2 miliony baryłek dziennie. Zbliżający się unijny zakaz rosyjskich przepływów drogą morską i plan Grupy Siedmiu zaciemniają perspektywy, a urzędnicy prawdopodobnie mają ogłosić poziom ograniczenia w środę, gdy zintensyfikują reakcję na inwazję Moskwy na Ukrainę.

Notowania ropy Brent spadły o 0,8 proc. do 86,92 USD za baryłkę. Cena ropy WTI poszła z kolei w dół o 0,6 proc. do 79,59 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane