Notowania rosyjskich akcji idą w górę. Rubel słabnie

opublikowano: 31-08-2022, 10:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Akcje rosyjskiego giganta gazowego Gazprom w środę poszły w górę o ponad 30 proc. na początku handlu w Moskwie po tym, jak spółka zanotowała rekordowy zysk za pierwsze półrocze i zaleciła wypłatę dywidendy zaliczkowej po zamknięciu poprzedniej sesji – donosi agencja Reuters.

Sergei Bobylev / TASS / Forum

We wtorek Gazprom poinformował, że jego zarząd zalecił wypłatę 51,03 rubli za akcję zwykłą dywidendy w pierwszej połowie 2022 r., co podniosło całkowitą wypłatę do 1,208 bln rubli (20,13 mld USD).

Dywidendy Gazpromu to delikatna kwestia dla rynku, który był rozczarowany czerwcową decyzją swojego głównego akcjonariusza, rządu rosyjskiego, o niewypłacaniu dywidendy z ubiegłorocznych zysków.

Kierowany przez grupę, denominowany w dolarach indeks RTS wzrósł o 3,6 proc., dochodząc do poziomu 1 255,7 pkt. Bazujący na rublu rosyjski indeks MOEX był o 4 proc. wyżej i dotarł do 2399,1 pkt, osiągając wcześniej najmocniejszy punkt od 30 maja.

Rubel był o 0,4 proc. słabszy w stosunku do dolara, docierając do poziomu 60,17. Stracił także 0,4 proc. w stosunku do euro, dochodząc do pułapu 60,25.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane