Novak: 'OPEC+' może dostarczyć więcej ropy

opublikowano: 13-07-2018, 14:21

OPEC i jego sojusznicy mogliby w razie potrzeby zwiększyć wydobycie ropy o więcej niż 1 milion baryłek dziennie, deklaruje minister energetyki Rosji Aleksander Novak.

Nie mogę wykluczyć, że jeśli zaistnieje potrzeba produkcji więcej niż 1 miliona baryłek, będziemy w stanie szybko przedyskutować tę kwestię razem i podejmiemy wszystkie niezbędne decyzje - powiedział Novak, dodając że, OPEC+ ma "wszystkie potrzebne narzędzia".

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Jim West / The Image Works /Forum

Ceny ropy pozostają na najwyższym poziomie od ponad trzech lat, mimo że Rosja, Arabia Saudyjska i ich sojusznicy zobowiązali się w zeszłym miesiącu do zwiększenia produkcji. Dostawy są napięte przez pogłębiające się straty w Wenezueli, problemy z wydobyciem i transportem w Libii i perspektywy ponowienia sankcji USA wobec Iranu.

Novak nie odpowiedział na pytanie, czy omawiał możliwość zwiększenia podaży o więcej niż uzgodniona kwota ze swoim saudyjskim odpowiednikiem Khalidem Al-Falihem podczas rozmowy telefonicznej na początku tego miesiąca.

Kwestia zwiększenia podaży pozostaje tematem spornym w koalicji producentów często nazywanych OPEC+.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu