Nowa matryca VAT lekiem na chaos

opublikowano: 26-08-2019, 22:00

Prawo Wiosną 2020 r. będą zarówno obniżki, jak i podwyżki stawek podatkowych. W razie wątpliwości można sięgnąć po wiążącą opinię skarbówki

Zmienione stawki podatku od towarów i usług (VAT) zaczną obowiązywać najwcześniej w listopadzie tego roku. Na przykład jeśli chodzi o e-booki, obciążenie podatkowe spadnie z 23 proc. do 5 proc. W konsekwencji książki w każdej postaci — czyli drukowane, na dyskach, taśmach i innych nośnikach — będą opodatkowane w takim samym stopniu. Taka sama zmiana obejmie elektroniczne wydania gazet i czasopism. Nowelizacja ustawy, która wprowadzi takie zmiany, czeka już tylko na podpis prezydenta.

Wydawać by się mogło, że wprowadzone zmiany nie rzutują na działalność
gospodarczą, jako że VAT jest podatkiem neutralnym. Nic bardziej mylnego. Każdy
przedsiębiorca powinien teraz dokonać analizy biznesu pod kątem stosowanych
stawek i ich wpływu na dochody firmy — uważa dr Karol Rusin, adwokat w
kancelarii RWW.legal Rusin Wójcik.
Zobacz więcej

NEUTRALNY, ALE…:

Wydawać by się mogło, że wprowadzone zmiany nie rzutują na działalność gospodarczą, jako że VAT jest podatkiem neutralnym. Nic bardziej mylnego. Każdy przedsiębiorca powinien teraz dokonać analizy biznesu pod kątem stosowanych stawek i ich wpływu na dochody firmy — uważa dr Karol Rusin, adwokat w kancelarii RWW.legal Rusin Wójcik. Fot. TOMASZ WALKÓW

I w dół, i w górę

Na kolejne obniżki przyjdzie przedsiębiorcom poczekać do 1 kwietnia 2020 r. Wtedy bowiem zacznie obowiązywać większość uchwalonych tego lata zmian w VAT. Według przyjętej w noweli nowej matrycy stawkowej, obniżony podatek dotyczy różnego rodzaju grup produktów, np. na owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (pistacjowe, migdały, kokosowe) VAT spadnie z 8 proc. do 5 proc. — czyli jak w przypadku pozostałych owoców. Również pieczywo każdego rodzaju ma mieć tę najniższą stawkę, podczas gdy obecnie podatek jest zróżnicowany w tej grupie towarowej, bo przypisane są do niej trzy stawki (5, 8 i 23 proc.).

Obniżkę do 5 proc. uchwalono ponadto dla zup, bulionów, żywności homogenizowanej i dietetycznej, a także dla produktów dla niemowląt i dzieci oraz artykułów higienicznych. Wielbiciele homarów, ośmiornic i innych skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców wodnych (jak np. kraby, krewetki, ostrygi, małże) i przetworów z nich, a także kawioru, muszą przygotować się na wzrost opodatkowania z 5 proc. do 23 proc. Sprzedawane w lokalach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są te produkty, też zostaną objęte taką podwyżką.

Dla porządku

Przytoczone przykłady zmian w wysokości opodatkowania składają się na tzw. matrycę podatkową, której celem było uporządkowanie chaosu wynikającego z obowiązywania w systemie VAT zróżnicowanych stawek dla podobnych produktów. Błędne ich zaklasyfikowanie przez podatnika oznaczało błędnie zastosowaną wysokość podatku z kosztownymi konsekwencjami dla firmy.

— Co prawda podatnik może wystąpić do Głównego Urzędu Statystycznego o opinię w sprawie poprawnego sklasyfikowania danej usługi czy towaru, jednak jego wykładnia nie jest wiążąca dla organów podatkowych i nie jest decyzją administracyjną. Ponadto opinie te nie są jednolite. Z tego powodu na przestrzeni lat powstało wiele absurdów. Największym, który zawsze wybrzmiewał przy okazji tłustego czwartku, jest VAT na pączki, który może wynieść 5, 8 i 23 proc. Wszystko zależy od tego, czy są dietetyczne lub tradycyjne z datą spożycia do 14 dni, czy o dłuższym terminie przydatności — wyjaśnia Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Podobny absurd wiąże się z wodą — VAT na mineralną wynosi 8 proc., a źródlaną — 23 proc. Nowa matryca ma tego rodzaju nielogiczności usunąć.

— Bazuje ona na nomenklaturze scalonej (CN). W związku z tym produkty będą przyporządkowane do danego działu w tym systemie, np. pieczywo, owoce, warzywa, mięsa czy też produkty mleczarskie. W konsekwencji stawkami zostaną objęte całe grupy, a nie poszczególne towary z nich wyodrębnione — mówi Piotr Juszczyk.

Jego zdaniem nowa matryca nie jest pozbawiona wad, ale mimo to jest jedną z najbardziej oczekiwanych zmian w prawie.

— Zastąpi skomplikowany i przede wszystkim niespójny system, który, co należy podkreślić, z założenia miał służyć celom statystycznym — tłumaczy doradca.

Czas na analizę

Również dr Karol Rusin, adwokat w kancelarii RWW.legal Rusin Wójcik, przyznaje, że wprowadzenie nowej matrycy może zakończyć chaos w stawkach i jest przejawem uproszczenia ich systemu. Jednocześnie zachęca, aby każdy przedsiębiorca wykorzystał czas do wejścia w życie zmian na analizę swojego biznesu pod kątem nowych wysokości VAT i ich wpływu na dochody firmy.

— Przedsiębiorcy powinni podjąć próbę zaszeregowania swoich produktów i wysokości VAT do nowej matrycy. W przypadku wątpliwości co do przypisania stawki konkretnemu towarowi lub usłudze mogą rozważyć skorzystanie z nowego uprawnienia wprowadzonego tą nowelizacją, czyli wystąpić o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) — zwraca uwagę adwokat.

Jak wyjaśnia Piotr Juszczyk, WIS będzie wydawana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jak już pisaliśmy w „PB”, ma ona przynieść większą pewność co do prawidłowości zastosowanych stawek. Zastąpi interpretacje GUS i będzie chroniła podatnika, który ją otrzyma. WIS ma być decyzją wiążącą organy podatkowe.

— Czas pozostały do wejścia w życie nowej matrycy przedsiębiorcy powinni przeznaczyć również na weryfikację rozwiązań technicznych, z których korzystają, i ewentualne ich przygotowanie do wdrożenia zmiany stawek. Chodzi np. o kasy fiskalne, programy do fakturowania i systemy księgowe — podpowiada dr Karol Rusin.

Zachęca przedsiębiorców, aby przyjrzeli się zapisom umów długoterminowych w zakresie sposobu ustalania ceny — pod kątem tego, czy wartość umowy liczona jest w cenach netto czy brutto. Zmiana matrycy stawek VAT może mieć wpływ na rentowność kontraktu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy