Nowe kraje UE nie powinny spieszyć się z przyjęciem euro

opublikowano: 21-10-2003, 14:56

PAP/MTI-ECONEWS: Kilka krajów z dziesięciu, które w maju 2004 r. staną się członkami UE, może mieć problemy z

zachowaniem dyscypliny budżetowej, a w związku z tym także z wcześniejszym wejściem do strefy euro - oceniają eksperci

czołowych niemieckich instytutów gospodarczych.

"Wyłączając kraje bałtyckie i Słowenię pozostali kandydaci do UE przekroczyli w ub. roku unijny limit deficytu wynoszący 3 proc. PKB, a w przypadku Polski, Czech i Węgier deficyt nawet się powiększył" - czytamy w raporcie instytutów opublikowanym we wtorek.

"Brak dyscypliny budżetowej w niektórych krajach stanowi obecnie przeszkodę dla wcześniejszego przyjęcia euro" - stwierdzili eksperci niemieckich instytutów. "W niektórych krajach konieczne jest podjęcie poważnych prób konsolidacyjnych" - napisano w raporcie.

Zdaniem ekspertów instytutów byłoby nierozsądne, aby wszyscy kandydaci do UE dążyli do przyjęcia euro w najwcześniejszym możliwym czasie, czyli w 2007 roku.

"Problemy z budżetem w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji są częściowo wynikiem wolniejszego wzrostu gospodarczego, ale też wynikają z +ekspansywnej+ polityki fiskalnej" - ocenili eksperci.

Dodali jednak, że - jak pokazują przykłady - gdy wyznaczona już jest konkretna data przyjęcia euro, w krótkim czasie możliwy jest znaczny postęp w konsolidacji budżetu.

Aby można było wprowadzić euro, kraj musi spełniać kryteria z Maastricht: zbliżony do poziomu strefy euro poziom inflacji, stóp procentowych i oprocentowania długoterminowych obligacji.

Ponadto, według kryteriów z Maastricht, dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. PKB, a deficyt budżetowy - 3 proc. PKB.

Przed wprowadzeniem euro kraj musi przez dwa lata należeć do mechanizmu ERM2, który dopuszcza poruszanie się waluty w szerokim paśmie +/- 15 proc. w stosunku do centralnego kursu euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowe kraje UE nie powinny spieszyć się z przyjęciem euro