Nowe Warpno zniknie z rankingu najbogatszych gmin

AR
opublikowano: 16-12-2015, 15:16

Finansowe zastrzyki z budżetu państwa się skończyły. Położona nad Zalewem Szczecińskim gmina Nowe Warpno nie ma wielu zasobów, poza krajobrazem i klimatem przyciągającym turystów. Co dalej?

W ubiegłorocznym rankingu najbogatszych gmin w Polsce Nowe Warpno, z dochodem per capita wielkości 12672,57 zł, plasowało się na trzecim miejscu, za Kleszczowem i Krynicą Morską, a tuż przed Polkowicami.

Ratusz w Nowym Warpnie
Zobacz więcej

Ratusz w Nowym Warpnie Sylwia Gawerska (CC BY-SA 3.0 pl), via Wikimedia Commons

- Te czasy już minęły. To był jednorazowy wyskok - mówi Mirosław Tokarski, zastępca burmistrza Nowego Warpna. Teraz mamy przed sobą szarą rzeczywistość i marne plany budżetowe na przyszły rok - dodaje.

Jeszcze w ubiegłorocznym budżecie po stronie dochodów niewielka miejsko-wiejska gmina (ma ok. 1,2 tys. mieszkańców) mogła zapisać część zaległego "podatku od wód", który należał się jej zgodnie z przepisami starej ustawy, obowiązującej w latach 2002-2006. Na wniosek gminy skarb państwa zwrócił jej w kilku transzach zaległą należność w wysokości 100 mln zł wraz z odsetkami wielkości 50 mln zł. Dzięki temu pojawiły się tu pierwsze od lat inwestycje w nowe drogi, boiska, infrastrukturę turystyczną, a także remonty szkół i renowacje zabytków.

- W tym roku nic nowego nie planujemy. Strategia, którą opracowaliśmy w związku z pojawianiem się dodatkowego dochodu w budżecie jest już zrealizowana w 90 proc. Takich projektów już nie będzie. To se ne vrati, jak mawiają Czesi - mówi Mirosław Tokarski.

Co dalej? 

- Nie jesteśmy Polkowicami, nie mamy kopalni, która karmiłaby całe miasto. Mamy tylko lasy i wody. Poza tym nie mamy ani przemysłu, ani sklepów wielkopowierzchniowych, od których moglibyśmy pobierać podatki. To na co możemy  liczyć, to turystyka - mówi Mirosław Tokarski.

KWESTIONARIUSZ SAMORZĄDOWCA

Mirosław Tokarski, zastępca burmistrza Nowego Warpna


Zostałem prezydentem/burmistrzem (zastępcą prezydenta/burmistrza), żeby...

zmienić swoją gminę

Największym atutem mojego miasta...

zasoby naturalne: woda, lasy, powietrze

Na pewno trzeba zmienić…

nic bym nie zmieniał

Moim największym sukcesem jest…

to, że wraz z grupą przyjaciół odmieniliśmy oblicze naszej gminy

Moim największym błędem było…

że zaangażowałem się politycznie, na szczęście już dawno naprawiłem ten błąd

Gdyby miasto dostało w prezencie równowartość rocznych wpływów budżetowych…

należałoby dokończyć promenadę (około 300 m), aby spiąć południowy brzeg półwyspu

Przedsiębiorcom z mojego miasta chciałbym powiedzieć…

wykorzystajcie szansę, jaką wam dano

Kiedy myślę o partnerstwie publiczno-prywatnym…

trudny temat

Gdy myślę o Unii…

zaczynam się martwić o jej przyszłość

Gdybym był premierem…

na szczęście nie będę i nie chcę nim być. Nie lubię być marionetką. Ale gdybym musiał nim zostać to na pewno przywróciłbym poszanowanie prawa tak zrujnowane ostatnimi wydarzeniami

Kiedy już odejdę ze stanowiska…

to usiądę z żoną na tarasie mojego domu, gdzie będziemy popijali nalewkę własnej roboty, będę cieszył się z sukcesów moich córek, chodził po górach, podziwiał przyrodę, bawił się z naszymi psami i kotami i będę po prostu szczęśliwy

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu