Nowe zmartwienie globalnych zarządzających (WYKRES DNIA)

opublikowano: 24-07-2017, 15:17
aktualizacja: 24-07-2017, 15:20

Ewentualne załamanie na globalnych rynkach obligacji stało się w lipcu czynnikiem ryzyka wskazywanym przez największą część zarządzających globalnymi funduszami.

W przeprowadzonej w drugim tygodniu lipca ankiecie banku BofA ML 28 proc. zarządzających wskazało, że spośród wszystkich zagrożeń dla rynków najbardziej obawia się załamania cen obligacji. To oznacza zmianę na pozycji głównego zagrożenia, za które jeszcze w czerwcu uznawano zaostrzenie polityki kredytowej w Chinach. Drugie miejsce wśród zagrożeń zajął możliwy błąd głównych banków centralnych w prowadzonej polityce, na który wskazało 27 proc. respondentów.

Bardziej jastrzębia retoryka EBC sprawiła, że w ciągu ostatniego miesiąca rentowności niemieckich obligacji 10-letnich skoczyły z 25 punktów bazowych do 50 punktów bazowych. To oznacza wyprzedaż obligacji oraz potencjalny wzrost kosztów finansowania przedsiębiorstw. Mimo to według znacznej grupy zarządzających zagrożeniem może być nie zbyt szybkie, ale zbyt wolne, zaostrzenie polityki banków.

48 proc. respondentów oceniło, że polityka głównych instytucji jest zbyt łagodna, co jest najwyższym wskazaniem od ponad sześciu lat. Jednocześnie 42 proc. uważa, że tegoroczne ograniczenie bilansu Fedu nie będzie miało szerszych konsekwencji rynkowych. Nie zgodziło się z tym 31 proc., według których jego skutkiem będzie zarówno wyprzedaż na globalnych rynkach akcji, jak i obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu