Nowelizacja ustawy o rzemiośle skręciła w bardzo złą stronę

Mieczysław Bąk
opublikowano: 01-03-2007, 00:00

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) czuje się zaskoczona propozycjami zmian ustawy z 22 marca 1989 r. o rzemiośle, które będą skutkować ograniczeniem wolności działalności gospodarczej w wielu dziedzinach oraz wyraźnym uprzywilejowaniem organizacji członkowskich Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP) — kosztem izb rzemieślniczych nie- należących do tej organizacji samorządu gospodarczego.

W naszej ocenie nie do przyjęcia jest zaproponowany przez sejmową podkomisję nowy zapis art. 11 ust. 3 ustawy o rzemiośle, stwierdzający, że wyłącznie izby rzemieślnicze zrzeszone w ZRP uprawnione są do przeprowadzania i potwierdzania egzaminów kwalifikacyjnych, wydawania świadectw czeladniczych i dyplomów mistrzowskich. Pragniemy zauważyć, że w statucie Związku Rzemiosła Polskiego istnieje zapis, upoważniający do odmowy przyjęcia w poczet członków organizacji, jeśli na danym terenie działa już organizacja takiego samego szczebla, będąca członkiem ZRP. Takie sytuacje w przeszłości wielokrotnie się zdarzały. Propozycja podkomisji stoi także w wyraźnej sprzeczności z zapisami tej samej nowelizowanej ustawy o możliwości dobrowolnej przynależności izb rzemieślniczych do ZRP (art. 12 ust. 4).

Za szkodliwe dla idei swobody prowadzenia działalności gospodarczej KIG uznaje delegowanie do ministerialnego rozporządzenia, czyli aktu niższego rzędu, a nieumieszczenie w samej ustawie listy zawodów rzemieślniczych, których wykonywanie będzie uzależnione od spełnienia określonych wymogów — na przykład zdania odpowiedniego egzaminu zawodowego. Nie do przyjęcia jest także sama zaproponowana lista, z uwagi na umieszczenie na niej zawodów, których wykonywanie nie jest obecnie obwarowane żadnymi wymogami.

KIG uważa, że poselski projekt nowelizacji ustawy o rzemiośle, znajdujący się w Sejmie w fazie sprawozdania podkomisji, powinien zostać odrzucony — jeżeli nie nastąpią w nim radykalne zmiany skutkujące wprowadzeniem równych zasad funkcjonowania izb rzemieślniczych w Polsce.

Mieczysław Bąk

prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Krajowej Izby Gospodarczej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mieczysław Bąk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu