Nowi członkowie UE muszą poprawić dane o finansach-KE

11-09-2003, 12:34

BRUKSELA (Reuters) - Kraje, które w przyszłym roku wejdą do Unii Europejskiej (UE) poczyniły kroki by poprawić jakość i wiarygodność danych o stanie swoich finansów publicznych, jednak jeszcze nie spełniają one unijnych standardów, poinformowała w czwartek Komisja Europejska (KE).

Podczas gdy Komisja stara się zmusić Niemcy i Francję by trzymały się zasad budżetowych obowiązujących w UE, dane z 10 przyszłych państw członkowskich wskazują, że w tym roku deficyt budżetowy spadnie w nich średnio do 4,2 procent z 4,7 procent w 2002 roku. Będzie to jednak nadal więcej niż wynosi limit trzech procent obowiązujący w UE. Jednak Komisja, odpowiedzialna za ocenę polityki budżetowej unijnych stolic, jest przede wszystkim zaniepokojona jakością danych przedstawianych przez przyszłych członków.

"Choć dostarczane nam dane przedstawiają coraz lepszy obraz "rzeczywistego" poziomu deficytu budżetowego i długu publicznego, zgodnie z zasadami księgowości ESA 95, to nie można uznać, że w pełni spełniają one wymagania i nie można ich uznać za całkowicie wiarygodne" - pisze Komisja.

W drugim raporcie Komisja podała również, że większość krajów mających w przyszłym roku dołączyć do UE ma niski poziomy długu publicznego, dzięki czemu będą one mogły utrzymać niewielki deficyt budżetowy. Połowa z 10 przyszłym krajów członkowskich miała w ubiegłym roku dług publiczny niższy od 30 procent PKB. Tylko w przypadku Malty był on wyższy od unijnego limitu 60 procent.

"Aby osiągnąć poziom rozwoju obecnych państw unijnych, kraje te mogą zostać zmuszone do zwiększenia wydatków publicznych, by osiągnąć wystarczający poziom inwestycji i sprostać kosztom wprowadzenia prawa unijnego, współfinansowania projektów, a także wydatków związanych z wdrożeniem wymaganych reform" - ocenia Komisja.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700,

warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowi członkowie UE muszą poprawić dane o finansach-KE