Czytasz dzięki

Nowy alians największych europejskich linii lotniczych

opublikowano: 21-01-2016, 12:13

Pięciu największych europejskich przewoźników lotniczych oraz dwie linie budżetowe stworzyli nowy alians, który ma im pozwolić rywalizować z liniami z Zatoki Perskiej.

Alians o nazwie Airlines for Europe (A4E) tworzą Lufthansa, Air France-KLM, International Airline Group, w ramach której działają British Airways i Iberia, oraz EasyJet i Ryanair. 

Alians ma reprezentować interesy członków w kontaktach z instytucjami Unii Europejskiej, organizacjami międzynarodowymi i rządami państw w sprawach dotyczących przewozów lotniczych.

W pierwszym wspólnym komunikacie szefowie  przewoźników wezwali do obniżenia opłat w portach lotniczych i likwidacji „nieracjonalnych podatków”.

Alexandre de Juniac, prezes Air France-KLM zwrócił uwagę, że opłaty w 21 europejskich portach lotniczych wzrosły o 80 proc. od 2005 roku pomimo iż średnia cena biletów lotniczych spadła w tym czasie o 20 proc.

- W 10 największych portach wzrost był nawet większy, bliski 90 procent – dodał. 

Prezes Ryanair Michael O'Leary powiedział, że alians chce zająć się sprawą działalności związków zawodowych zrzeszających kontrolerów ruchu lotniczego.

- Chcemy wyeliminować strajki w kontroli lotniczej, które mają wpływ na tysiące pasażerów – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, yahoo.com

Polecane