Nowy rok pełen wojskowych kontraktów

opublikowano: 18-02-2015, 00:00

Polska Grupa Zbrojeniowa ma szansę na modernizację Leopardów. Do polskich firm trafią też zamówienia na bezzałogowce i sprzęt dla marynarki wojennej.

Bumar Łabędy wypadł z gry o kontrakt na modernizację i polonizację 128 czołgów Leopard. To jednak nie koniec starań polskich firm o kontrakt, którego wartość jest szacowana na 1 mld zł.

— Poprosiliśmy Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ) o przedstawienie propozycji i wytypowanie polskich przedsiębiorstw, które będą uczestniczyć w realizacji kontraktu — mówi Czesław Mroczek, wiceminister obrony.

— Oferta na modernizację Leopardów zostanie złożonaw drugim kwartale tego roku — zapewnia Wojciech Dąbrowski, prezes PGZ. Rozpoczęcie realizacji zlecenia będzie możliwe 3-4 miesiące od podpisania umowy, a zakończenie kontraktu jest planowane na 2020 r. Modernizacja Leopardów to niejedyne zlecenie, które może trafić do polskiego przemysłu.

Czesław Mroczek zapewnia, że do polskich firm adresowane są programy Orlik i Wizjer, dotyczące dostawy bezzałogowców krótkiego zasięgu i mini. O kontraktpowalczą m.in. PGZ i WB Electronics.

O dostawę systemów bezzałogowych uderzeniowych (programy Zefir i Gryf ) zabiegać będą natomiast Amerykanie i Izraelczycy. MON deklaruje jednak, że zwycięzca będzie współpracował z polskimi firmami, by także w programie Orlik móc wykorzystywać międzynarodowe technologie. Zlecenia z marynarki wojennej trafią natomiast do polskich stoczni. MON zapowiada też, że na przełomie lutego i marca 2015 r. zakończy się formalna ocena ofert na dostawę 70 śmigłowców.

O kontrakt walczą PZL Świdnik z Agustą Westland, PZL Mielec i Sikorsky Aircraft oraz AirBus, który chce współpracować z zakładami z Łodzi. Firmy, które przejdą ten etap, zostaną dopuszczone do testowania śmigłowców oraz do offsetowych rozmów z resortem gospodarki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu