Czytasz dzięki

O'Leary chce zniknięcia porównywarek cen biletów

opublikowano: 27-07-2015, 11:13

Prezes Michael O'Leary ujawnił, że Ryanair zwrócił się do czterech największych europejskich linii lotniczych o wzajemne zamieszczanie na swoich stronach internetowych cen biletów, donosi Reuters.

O'Leary chce dzięki temu zlikwidować niezależne porównywarki cen, takie jak Google Flights czy Expedia. Nie ujawnił, do których linii zwrócił się Ryanair, ale kiedyś w „wielkiej piątce” europejskiej oprócz własnej spółki wymienił IAG, Air-France KLM, easyJet i Lufthansę. 

- Myślę, że to jest coś, co duże linie mogą i powinny razem zrobić, bo uważam, że nie ma sensu aby jakaś trzecia strona miała oferować tą usługę – mówił o wzajemnej publikacji cen biletów prezes linii Ryanair. - Jeśli linie są konkurencyjne i mają właściwą ofertę cyfrową ten rodzaj stron internetowych nie powinien istnieć – dodał O'Leary.

Przyznał, że choć Ryanair ma najniższe ceny, to często nie ma także wolnych miejsc, więc zainteresowani mogliby korzystać z ofert konkurentów.

Michael O’Leary
Bloomberg
Multiwyszukiwarka a serwis rezerwacyjny
Multiwyszukiwarka, taka jak Google Flight, Kayak czy SkySkanner, agreguje i pokazuje w wynikach wyszukiwania ceny biletów w liniach lotniczych, a także ceny w serwisach turystycznych. Dzięki temu klienci mogą porównać, gdzie ten sam bilet kupią w najniższej cenie. W wyszukiwarce nie kupimy biletu — zarabia ona na umowach z tymi, których oferty pokazuje. Serwis turystyczny (pośrednik) agreguje i pokazuje w wynikach wyszukiwania bilety linii lotniczych, w cenach i terminach, które udostępniają im linie lotnicze. To u niego potem kupujemy bilet, a serwis zarabia na prowizji. Serwisy często wzbogacają stronę o informacje i podpowiedzi turystyczne dla niezdecydowanych.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane