Obama bardziej oszczędny od Reagana (WYKRES DNIA)

Oskarżany o doprowadzenie do rekordowego zadłużenia USA demokratyczny prezydent Barack Obama prowadzi w rzeczywistości bardziej oszczędną politykę od republikanina Ronalda Reagana, zauważa portal BusinessInsider.

Jednym z głównych zarzutów republikanów wobec prezydenta Baracka Obamy jest to, że ten nadmiernie zadłuża Amerykę. W sporze o stan federalnej kasy doszło nawet do tego, że w październiku dwóm głównym partiom nie udało się wypracować kompromisu ws. amerykańskiego budżetu, a w rezultacie pierwszy raz od 17 lat zabrakło finansowania amerykańskich instytucji publicznych.

Jak jednak zauważa portal BusinessInsider, obecnie deficyt budżetu amerykańskiego… jest niższy niż był na tym samym etapie prezydentury republikanina Ronalda Reagana! Deficyt budżetu federalnego spadł w 20-tym kwartale sprawowania urzędu przez demokratę poniżej 4 proc. PKB. Za Reagana w tym samym momencie zbliżał się do 5 proc.

Oto wykres, który pokazuje, jak zmieniała się relacja deficytu budżetowego do amerykańskiego PKB w ciągu sprawowania urzędu przez Baracka Obamę i przez będącego ikoną republikanów Reagana:

Stosunek deficytu budżetowego do amerykańskiego PKB. Źródło: Matt Busigin, BusinessInsider.

Stosunek deficytu budżetowego do amerykańskiego PKB w kolejnych kwartałach kadencji prezydentów. Źródło: Matt Busigin, BusinessInsider.
Stosunek deficytu budżetowego do amerykańskiego PKB w kolejnych kwartałach kadencji prezydentów. Źródło: Matt Busigin, BusinessInsider.
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, BusinessInsider

Polecane