Obawy o kurs euro największe od 2012 r. (WYKRES DNIA)

Wskaźnik oczekiwanych przez traderów walutowych wahań kursu euro wzrósł najwyżej od lipca 2012 r., kiedy prezes EBC Mario Draghi zapowiadał, że zrobi wszystko co w jego mocy, by ratować wspólną walutę.

Na tydzień przed posiedzeniem EBC wskaźnik oczekiwanych przez traderów walutowych wahań kursu euro do dolara znalazł się najwyżej od trzech i pół roku. Inwestorzy spodziewają się, że instytucja, której szefuje Mario Draghi, może ściąć stopę depozytową głębiej poniżej zera oraz powiększyć program skupu aktywów. To nie jedyne zagrożenia dla stabilności kursu euro. W czerwcu w Wielkiej Brytanii odbywa się referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, a wspólnotę zalewa fala imigracji ze świata arabskiego, zagrażająca trwałości strefy Schengen. Do tego dochodzą obawy o trwałość wzrostu gospodarczego oraz zawirowania polityczne w Irlandii i Hiszpanii, które mogą utrudnić prowadzenie reform fiskalnych w tych krajach.

- Źródłami ryzyka są polityka pieniężna, polityka wewnątrz Unii Europejskiej, ze względu na migrantów także geopolityka, a do tego dochodzi powolny wzrost. Ryzyka dalszego pogorszenia sytuacji nie można lekceważyć – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Frances Hudson, strateg towarzystwa inwestycyjnego Standard Life Investments.

W ciągu ostatniego miesiąca kurs euro do dolara zniżkował o 2,0 proc., co jest najgorszym wynikiem wśród 16 głównych walut, jeśli nie liczyć brytyjskiego funta. Mimo wielu zapowiedzi przeceny wspólnej waluty kurs euro, który w piątek po południu sięgał 1,0987 USD, nie może jednak trwale wyjść poza wąski zakres 1,05-1,15 USD już od trzynastu miesięcy.

- To ciekawe, że euro nie może się bardziej osłabić. Myślę, że jest to związane z nadwyżką na rachunku bieżącym strefy euro, która powoduje niedobór tej waluty – zauważał w rozmowie na antenie telewizji Bloomberg Ewen Cameron Watt, główny strateg inwestycyjny towarzystwa BlackRock.


Wskaźnik oczekiwanej przez traderów walutowych zmienności kursu euro do dolara w ciągu sześciu miesięcy. Źródło: Bloomberg.

Wskaźnik oczekiwanej przez traderów walutowych zmienności kursu euro do dolara w ciągu sześciu miesięcy
Bloomberg.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane