Obawy o wyniki eksporterów zaszkodziły tokijskiej giełdzie

01-05-2007, 08:48

Giełda w Tokio odnotowała we wtorek spadek głównych indeksów. Wskaźnik Nikkei 225 opadł na starcie nowego miesiąca o 0,70 proc., zaś Topix stracił 0,5 proc. Powodem korekty były niepokojące dane makro jakie dzień wcześniej napłynęły z amerykańskiej gospodarki. Tamtejszy rynek jest najważniejszym dla azjatyckich eksporterów i każde wahanie koniunktury w USA z  miejsca przekłada się na wyniki firm silnie uzależnionych od amerykańskiego rynku.

Tym razem pojawiły się obawy, że obniżające się wydatki amerykańskich konsumentów doprowadzą do obniżenia popytu na wyroby importowane zza Pacyfiku.

Pod kreską toczył się handel między innymi papierami Sony Corp. oraz Hondy. Nastroje dodatkowo popsuł Sumitomo Mitsui Financial Group, trzeci co do wielkości pożyczkodawca w Kraju Kwitnącej Wiśni pod względem posiadanych aktywów. Ostrzegł on, że jego zyski będą niższe niż pierwotnie zakładały prognozy.

Spadki w rejonie Azji Pacyficznej stały się również udziałem parkietów w Australii, na Nowej Zelandii. Niewielką zmianę odnotowano w Indonezji. Pozostałe rynki, z uwagi na święto były zamknięte.

Japońscy inwestorzy szykują się również do odpoczynku. Giełda w Tokio będzie zamknięta 3 i 4 maja co spowodowane będzie przez tzw. "Złoty Weekend".
WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Obawy o wyniki eksporterów zaszkodziły tokijskiej giełdzie