Obligacje Polski stabilniejsze niż USA i Niemiec

Obligacje Polski denominowane w złotych są bardziej stabilne niż obligacje USA, Niemiec i Czech, a ich 15-dniowa zmienność spadła do 10-miesięcznego minimum.

Obligacje Polski są stabilne mimo zbliżających się wyborów prezydenckich. Wprawdzie przez trzy kolejne miesiące przynosiły stratę, co nie zdarzyło się od 2006 roku, jednak Roxana Hulea, strateg rynków wschodzących w Societe Generale w Londynie tłumaczy to rosnącymi rentownościami w eurolandzie, gdzie pojawiły się oznaki poprawy koniunktury. 

- Pojawia się okazja na zmniejszenie różnicy między rentownością papierów Polski a rentownościami obligacji państw eurolandu – zwraca uwagę Hulea. - Nie martwiłabym się o polską scenę polityczną, przynajmniej teraz – dodała.

Premia, jakiej żądają inwestorzy aby trzymać obligacje 10-letnie Polski denominowane w złotych, a nie obligacje Niemiec o tym samym terminie zapadalności, osiągnęła 238 pkt bazowych 28 kwietnia. W styczniu wynosiła 162 pkt bazowe i była najniższa od siedmiu lat. W środę spread wynosił 231 pkt o 11:53 w Warszawie.

Wyświetl galerię [1/2]

Różnica rentowności obligacji 10-letnich Polski i Niemiec od początku roku

- Możliwe, że polityka będzie źródłem nasilającego się hałasu w miarę zbliżania się wyborów parlamentarnych, będzie też dużo hałasu jeśli Duda wygra wybory prezydenckie lub będzie drugi z wysokim poparciem. Ale to będzie tylko hałas. Potrzeba naprawdę przekonujących powodów, aby panikować z powodu polityki – powiedział Paul McNamara z GAM UK Ltd. w Londynie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obligacje Polski stabilniejsze niż USA i Niemiec