Obligacje w tyle za akcjami najmocniej od pięciu lat (WYKRES DNIA)

Globalna wyprzedaż obligacji towarzysząca wyborczemu zwycięstwu Donalda Trumpa może oznaczać początek zwrotu inwestorów w kierunku akcji, uważa część ekspertów.

W ubiegłym tygodniu różnica w stopach zwrotu pomiędzy indeksem dojrzałych rynków akcji MSCI World a wskaźnikiem obligacji o ratingach inwestycyjnych tworzonym przez bank Barclays sięgnęła aż 4,8 punktu procentowego. Tym samym w reakcji na niespodziewane zwycięstwo Donalda Trumpa wyborach prezydenckich w USA zyski z akcji przewyższyły stopę zwrotu z obligacji najmocniej od grudnia 2011 r. Inwestorzy spodziewają się, że zapowiadane przez kandydata republikanów złagodzenie polityki fiskalnej będzie skutkowało przyspieszeniem wzrostu gospodarczego i inflacji oraz kolejnymi podwyżkami stóp procentowych w największej gospodarce świata. Wszystkie trzy czynniki każą preferować akcje na tle obligacji.

- W przyszłym roku rentowności obligacji będą dalej rosnąć. Fundamenty gospodarek są silne, zwłaszcza w USA. Są pewne oznaki presji inflacyjnej, a Trump się do tego przyczynia – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Hiroki Shimazu, ekonomista i strateg MCP Asset Management.

Globalna wyprzedaż obligacji uszczupliła w ubiegłym tygodniu portfele inwestorów o 1,2 bln USD, a rentowności papierów 30-letnich USA po raz pierwszy od stycznia przekroczyły pułap 3 proc. Obecna sytuacja to znak, że rentowności obligacji osiągnęły długoterminowe dno, uważa towarzystwo Pimco, które prowadzi największy aktywnie zarządzany fundusz obligacji na świecie. Wielu zarządzających nie jest jednak przekonanych, że zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza koniec okresu napędzanego przez presję deflacyjną preferowania przez inwestorów obligacji względem akcji.

- W długim terminie deflacja będzie się utrzymywała i wątpię, by plany Trumpa mogły wejść w życie – komentował Hideaki Kuriki z Sumitomo Mitsui Trust AM.

Różnica w stopach zwrotu z giełdowego indeksu MSCI World oraz wskaźnika obligacji o ratingach inwestycyjnych tworzonego przez bank Barclays w poszczególnych tygodniach
Zobacz więcej

Różnica w stopach zwrotu z giełdowego indeksu MSCI World oraz wskaźnika obligacji o ratingach inwestycyjnych tworzonego przez bank Barclays w poszczególnych tygodniach Bloomberg


Różnica w stopach zwrotu z giełdowego indeksu MSCI World oraz wskaźnika obligacji o ratingach inwestycyjnych tworzonego przez bank Barclays w poszczególnych tygodniach. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu