Obligatariusze kwestionują resolution PBS

opublikowano: 28-01-2020, 22:00

Nabywcy papierów PBS w Sanoku widzą niejasności w działaniach KNF i BFG. Oni stracili wszystko, inni też mogli — ale zachowali 57 proc.

Radni sejmiku województwa podkarpackiego przez aklamację przyjęli w poniedziałek 27 stycznia apel do premiera o pomoc dla samorządów, które miały ulokowane pieniądze w Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku (PBS).

— Premier nawet gdyby chciał, to nie może w ramach istniejących rozwiązań prawnych pomóc samorządom w tej sytuacji — przypominała w ramach gościnnej wypowiedzi Krystyna Skowrońska, posłanka opozycyjnej Platformy Obywatelskiej.

Poza tym samorządy nie wyszły szczególnie źle na procedurze przymusowej restrukturyzacji PBS (tzw. resolution) uruchomionej w połowie stycznia 2020 r. przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Mimo że w ogóle nie są objęte gwarancjami BFG, zachowały 57 proc. pieniędzy, jakie zdeponowały w PBS. Ci, którzy kupili jego obligacje, zostali natomiast z niczym. Filip Dutkowski, rzecznik BFG, twierdzi, że jest to konsekwencja prawa upadłościowego. W przypadku upadłości banku jego depozytariusze znaleźliby się w trzeciej, a obligatariusze dopiero w szóstej grupie zaspokajanej z masy upadłości. Na dodatek obligacje PBS były papierami podporządkowanymi. W przypadku problemów takie obligacje traktowane są jak kapitał, a więc jeszcze gorzej niż zwykłe.

— BFG mógł wszcząć tę restrukturyzację i mógł pokryć straty banku z pieniędzy pozyskanych przez PBS od obligatariuszy. Ale w całej sprawie jest jednocześnie kilka elementów budzących wątpliwości — zaznacza Piotr Truszkowski, adwokat z kancelarii BDG Consulting reprezentujący grupę obligatariuszy.

Wskazuje m.in. na art. 2 pkt 71 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Napisano tam, że obligacje można umorzyć w celu pokrycia strat albo skonwertować na instrumenty kapitałowe. W przypadku PBS doszło do umorzenia. Filip Dutkowski zwraca jednak uwagę, że nawet teoretycznie biorąc pod uwagę konwersję, należy pamiętać o formie prawnej PBS — to spółdzielnia, a nie spółka akcyjna.

Opisany czynnik ryzyka

W liczbach bezwzględnych samorządy wraz z jednostkami powiązanymi straciły 80 mln zł. Strata obligatariuszy jest większa nie tylko procentowo, ale też kwotowo. Do ostatniej chwili na giełdowym rynku Catalyst notowane było sześć serii obligacji PBS o wartości nominalnej 95,4 mln zł. W portfelach funduszy serwis Obligacje.pl doszukał się 10,6 mln zł nominalnej wartości emisji. Ponad 5 mln zł znalazł w spółce zależnejPBS. Co z resztą? Nie wiadomo.

Piotr Truszkowski twierdzi, że pozostaje w kontakcie z 15 osobami dysponującymi papierami o wartości nominalnej około 600 tys. zł. Z tego co mówi, wynika, że ludzie ci kupowali obligacje na Catalyst i przynajmniej cześć zrobiła to całkiem niedawno. Adwokat zwraca uwagę, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wiedziała o złej sytuacji PBS od 2016 r. i powinna chronić osoby fizyczne. Tymczasem jeszcze dzień przed uruchomieniem tzw. resolution można było swobodnie kupić obligacje, które dzień później stały się bezwartościowe. Jacek Barszczewski, rzecznik KNF, przyznaje, że nadzór może zawiesić obrót instrumentami finansowymi w przypadku stwierdzenia „naruszenia interesów inwestorów”. Urząd KNF naruszenie interesu inwestorów interpretuje jednak jako zaistnienie okoliczności, w których obrót dokonywany jest przy nierównowadze informacyjnej, czyli gdy istnieją istotne okoliczności nieznane w równym stopniu wszystkim inwestorom, a które mogą mieć istotny wpływ na ocenę ryzyka inwestycyjnego.

— W sprawie PBS z siedzibą w Sanoku o potencjalnym ryzyku wszczęcia względem banku przymusowej restrukturyzacjibank informował w sprawozdaniu finansowym i tym samym wiedza o tej okoliczności była powszechna. Nie występowały zatem okoliczności uzasadniające zawieszenie notowań. Materializacja ryzyka nastąpiła wraz z decyzją BFG o uruchomieniu przymusowej restrukturyzacji, której efektem było umorzenie obligacji. Do czasu tej decyzji nie występowały ustawowe przesłanki zawieszenia — tłumaczy Jacek Barszczewski.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Plan był realizowany?

Piotr Truszkowski chce zarejestrować stowarzyszenie obligatriuszy, którzy stracili w wyniku resolution PBS. Nie chce wysuwać zbyt daleko idących wniosków. Podkreśla, że stowarzyszenie w pierwszej kolejności będzie domagało się wyjaśnień rzeczywistej sytuacji finansowej PBS. Adwokat zwraca uwagę, że sam ruch BFG, jak i komunikat KNF stoją w sprzeczności z komunikatem rady nadzorczej PBS. Ta ostatnia stwierdziła, że od 2016 r. bank „pozostawał pod ścisłym nadzorem KNF” w związku z realizacją planu naprawczego.

„Celem kluczowym było prowadzenie naprawy banku przy zachowaniu spokoju wśród klientów, bezpieczeństwa i stabilności zgromadzonychśrodków, w tym podmiotów sektora JST [jednostki samorządu terytorialnego — red.] oraz zagwarantowanie obligatariuszom wykupu obligacji w przypadających terminach, o czym świadczyła utrzymująca się bardzo dobra sytuacja płynnościowa” — czytamy w oświadczeniu rady nadzorczej PBS.

Bankowcy zwracają uwagę, że w 2019 r. w PBS odbyła się kolejna inspekcja KNF, której zalecenia bank w całości wykonał i odzwierciedlił w księgach rachunkowych na dzień 31 października 2019 r. „Ponadto w 2019 r. bank dwukrotnie poddał przeglądowi bieżącą sytuację przez niezależną firmę audytorską, która potwierdziła prawidłowość i rzetelność prowadzonych ksiąg banku, w tym istotnego dodatniego wyniku finansowego wypracowanego w roku 2019. Zweryfikowany wynik finansowy był także przedmiotem wniosku złożonego przez bank do KNF o wydanie zezwolenia na jego zaliczenie do kapitału podstawowego Tier1, który do dnia wydania decyzji BFG nie został rozpatrzony, pomimo tego, że to działanie było również wcześniej uzgadniane z przedstawicielami KNF” — twierdzą bankowcy spółdzielczy.

„Podjęte przez BFG działania uwzględniają opinię KNF o braku przesłanek wskazujących, że działania PBS mogły we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością. Powyższa ocena wynikała w szczególności ze znacznej skali problemów stwierdzonych w działalności PBS w Sanoku” — oponuje w swoim oświadczeniu KNF.

KNF dodaje, że resolution pozwala uniknąć upadłości banku, w przypadku której samorządy straciłyby wszystkie pieniądze.

Plan Zdzisława w praktyce

Pod koniec 2018 r. oszałamiająca karierę zrobiło hasło „plan Zdzisława”, pochodzące od imienia Zdzisława Sokala, prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Potocznie nazywano w ten sposób mechanizm ratowania przez państwo Getin Noble Banku oparty na wprowadzonych w 2016 r. przepisach dotyczących przymusowej restrukturyzacji banków. Był to jeden z wątków ujawnionej przez „Gazetę Wyborczą” rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim. Mijały miesiące, a mimo niewątpliwych problemów wobec żadnego z banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego nie uruchomiono tzw. resolution. Zarówno Getin Noble Bank, jak i Idea Bank emitowały zaś obligacje. Podkarpacki Bank Spółdzielczy z Sanoka jest pierwszym, wobec którego zastosowano tę procedurę. Do Banku Nowego BFG, o kapitale 100 mln zł, przeniesiono wszystkie depozyty klientów, przy czym dużych — jak np. samorządów — zredukowane. Bank Nowy BFG prowadzi rachunki na zasadach takich jak PBS, obsługuje jego karty płatnicze i system internetowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu