Obrona kursu franka najbardziej kosztowna od trzech lat (WYKRES DNIA)

opublikowano: 24-03-2016, 08:50

Bank centralny Szwajcarii wydał w ubiegłym roku 86,1 mld CHF (88 mld USD) na interwencje na rynku walutowym. To oznacza największy koszt interwencji od 2012 r.

Prezes banku centralnego Szwajcarii (SNB) Thomas Jordan i inni przedstawiciele instytucji przez ubiegły rok stale deklarowali gotowość do obrony kursu franka przed nadmiernym umocnieniem. SNB przyznał, że zdecydowana większość pieniędzy przeznaczonych w ubiegłym roku na interwencje na rynku walutowym została wydana w styczniu, kiedy frank umocnił się po ogłoszeniu rezygnacji z bronienia minimalnego kursu 1,20 CHF za euro.

- W pozostałej części roku SNB także pozostał aktywny na rynku walutowym wpływając na kursu wymiany kiedy było to niezbędne – głosi komunikat.

Wartość interwencji, sięgająca 86,1 mld CHF, była najwyższa od 2012 r. W 2014 roku na interwencje na rynku walutowym bank centralny Szwajcarii wydał 25,8 mld CHF, a w 2013 roku w ogóle nie kupował walut. W 2012 roku interwencje pochłonęły jednak aż 188 mld CHF.


Koszt interwencji SNB na rynku walutowym w poszczególnych latach. Źródło: SNB, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane