Ocieplenie klimatu zamrozi PKB

opublikowano: 28-08-2019, 22:00

Wszystkie kraje, zarówno bogate i zimne, jak również biedniejsze i cieplejsze, doświadczą spadku PKB w wyniku zmian klimatu — to wniosek z najnowszych badań Uniwersytetu Cambridge, o których poinformował portal „Science Daily”.

Ekonomiści szacują, że jeśli nie zostaną podjęte żadne kroki polityczne związane z adaptacją do zmian klimatycznych, a biznes i przemysł nie ograniczy emisji CO 2 do 2100 r., globalny PKB skurczy się o 7 proc.

— Przejściowe ochłodzenia czy fale upałów, susze czy powodzie albo naturalne kataklizmy, wszystkie dewiacje warunków klimatycznych w stosunku do dotychczasowych będą mieć niekorzystne gospodarcze efekty — mówi dr Kamiar Mohaddes z wydziału ekonomii na Uniwersytecie Cambridge, współautor badania, podkreślając, że na PKB wpłyną nie tylko cieplejsza temperatura, ale także anomalie pogodowe.

Dotychczas zwykle ekonomiści prognozowali, że zmiany klimatu najbardziej dotkną gospodarek biednych krajów, a bogatsze i z chłodniejszym klimatem wręcz na nich skorzystają. Naukowcy z Cambridge przygotowali scenariusze rozwoju gospodarek niektórych krajów, zakładając że poziom emisji CO 2 nie zmieni się do końca stulecia, a w związku z tym średnia globalna temperatura wzrośnie o około 4 stopnie Celsjusza. Gospodarka USA skurczy się wówczas o 10 proc., Kanady o 13 proc., Szwajcarii o 12 proc., Rosji o 9 proc., a Wielkiej Brytanii o 4 proc. Po około 10 proc. stracą również gospodarki Japonii, Indii i Nowej Zelandii. Gdyby dochować postanowień traktatu paryskiego, straty nie byłyby aż tak dotkliwe.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy