Czytasz dzięki

Ocieplenie nie zwiastuje wiosny

opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Wyniki styczniowej produkcji przemysłowej nie zmienią trendu zwiastującego europejskie spowolnienie gospodarcze.

Najnowsze dane gospodarcze Eurostatu dały cień nadziei, że gospodarki europejskiej unii walutowej nie będą zwalniać tak szybko, jak tego oczekują rynki. W styczniu wskaźnik produkcji przemysłowej strefy euro wzrósł o 1,4 proc. wobec mediany prognoz na poziomie 1 proc. W porównaniu ze styczniem minionego roku odnotowano spadek o 1,1 proc. (eksperci oczekiwali spadku o 2,1 proc. Polska wyrasta na prymusa w przemyśle — nad Wisłą w styczniu ten segment gospodarki rozwijał się w tempie 6,1 proc. r/r, plasując się w UE jedynie za Słowacją.

Sektorem napędzającym europejski przemysł jest sektor energetyczny, który rok do roku zanotował wzrost o 4 proc. Największym hamulcem produkcji przemysłowej są natomiast dobra inwestycyjne, które spowalniają końcowy wynik dla strefy euro o 3 proc. Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium, uważa, że ta pozytywna niespodzianka nie zmieni ogólnego trendu zauważalnego w dłuższym horyzoncie.

— Patrząc na trendy średniookresowe widać, że koniunktura się pogarsza i ten trend obserwowany jest od kilku miesięcy, w związku z czym to spowolnieniegospodarcze w strefie euro, a w szczególności w Niemczech jest faktem. Lepsze, niż oczekiwano, dane Eurostatu mogą jedynie pokazywać, że nawet jeśli to spowolnienie będzie następowało, to nie będzie to gwałtowne załamanie — twierdzi ekspert Banku Millenium.

Specjalista Banku Millenium pozostaje jednak optymistyczny wobec sytuacji na polskim rynku.

— O ile polska gospodarka też nieco spowalnia, to na tle innych członków UE wygląda ciągle przyzwoicie. Dodatkowo, spowolnienie wzrostu w strefie euro, a szczególnie w Niemczech, ma póki co ograniczony wpływ na wyniki przemysłu polskiego — konkluduje Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy