Od konkursu ARP do gwiazd

opublikowano: 29-08-2017, 22:00

Absolwenci II edycji programu stażowego ARP chcą sięgać gwiazd. Zatrudnią ich najlepsze polskie firmy z sektora kosmicznego

 Finałowa dwunastka, wybrana z ponad stu uczestników z całego kraju, we wrześniu rozpocznie półroczne staże w najważniejszych w Polsce firmach, które specjalizują się w technologiach kosmicznych. Program organizowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK), a którego partnerem strategicznym jest PGNiG, zyskuje coraz większą popularność. Cieszymy się, widząc coraz wieksze zainteresowanie programem stażowym, zarówno ze strony kandydatow, jak i samych firm. Sektory biznesu i nauki nadal potrzebują wsparcia transferu wiedzy. Doktoranci zazwyczaj są naukowcami, którzy pracują później na uczelniach, ale firmy, które chcą być innowacyjne, również doktorantów potrzebują — zaznacza prof. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PER ASPERA AD ASTRA: Laureatom drugiej edycji drugiej edycji programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” dyplomy wręczyli Marcin Chludziński, prezes ARP, prof. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w MNiSW, oraz Michał Szaniawski, wiceprezes ARP.
Fot. Marek Wiśniewski

Wiceminister dodał, że choć program mówi o sektorze kosmicznym, to w przyszłości rozwiązania wypracowane przez laureatów mogą również przyczynić się do rozwoju pozostałych sektorów. Wśrod branż technologicznych przemysł kosmiczny jest jednym z najbardziej zaawansowanych. Kiedy w 2012 r. Polska przystępowała do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), krajowe firmy zostały zasilone 42 mln EUR z jej funduszy.

— Liczba zainteresowanych przetargami firm [obecnie jest ich 300 — red.] będzie rosnąć, biorąc pod uwagę wielość zastosowań, z jakimi wiążą się techniki satelitarne. Dowodem na to jest coraz większa liczba kontraktów, które napływają do nas z Europejskiej Agencji Kosmicznej, ale także sukcesy krajowych programów, takich jak np. „szybka ścieżka” NCBR. ARP włącza się w te aktywności, podejmując działania promocyjne oraz zapewniając finasowe wsparcie w postaci pożyczek dedykowanych sektorowi kosmicznemu czy programów stażowych — mówi Marcin Chludziński, prezes ARP Marcin.

Polska Strategia Kosmiczna opracowana rok temu przez Ministerstwo Rozwoju zakłada, że obroty firm sektora kosmicznego mają do 2030 r. stanowić co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów branży w całej Europie. Otylia Trzaskalska-Stroińska, wiceprzewodnicząca Rady ESA, podkreśliła, że bez odpowiednich kadr nie da się tego osiągnąć, więc tego typu inwestycje są konieczne. Stażyści będą otrzymywać wynagrodzenie na poziomie 4-5 tys. zł, z czego ARP wypłaci do 30 proc., a pracodawca co najmniej 70 proc. całej kwoty. W drugiej edycji programu wezmą udział absolwenci Politechniki Warszawskiej, Śląskiej, Poznańskiej, Gdańskiej i Rzeszowskiej oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Będą oni odbywać staże w Astronice, CBK PAN, BDS, SCNTPL, ITTI, PIAP, GMV Innovating Solutions, Space Kinetics, Space Forest, Creotech Instruments, Cloudferro i Senerze. Wzmocnienie innowacyjnej branży kosmicznej jest priorytetem Polskiej Strategii Kosmicznej, która zakłada m.in. wzrost konkurencyjności sektora, stworzenie odpowiednich warunków dla jego rozwoju czy budowanie kadr.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane