Odkrycia gdańskich badaczy

  • Marek Mejssner
opublikowano: 12-09-2015, 00:32

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pracując w międzynarodowych zespołach badawczych dokonali ważnych odkryć z zakresu biomedycyny, immunologii i badania procesu nowotworzenia.

Zespołowi amerykańsko-polsko-brytyjskiemu, udało się odkryć, że w przypadku neuroendokrynnego raka płuc, występującego w postaci raka drobnokomórkowego oraz wielkokomórkowego, widoczny jest w obrazie biochemicznym  nadmiar białka DLL-3 na powierzchni komórek.

Rozwijające się limfocyty T regulatorowe
NAID

Oba typy nowotworów stanowią 20 proc. wszystkich raków płuc i postępy w ich terapii od kilku dekad były niewielkie. Nowotwór wielkokomórkowy na ogół był leczony chirurgicznie, a rokowania dla pacjenta były nie najlepsze; większość przypadków w momencie wykrycia bywała już nieoperacyjna. W przypadku nowotworu drobnokomórkowego zwykle podstawowa była chemioterapia trwająca do kilkunastu miesięcy.


DLL-3 (Delta like 3 protein) to białko uczestniczące w neurogenezie pierwszorzędowej, rozwoju systemu szkieletowego oraz szlaków sygnałowych. W komórkach nowotworowych jego stężenie było kilkadziesiąt razy większe niż w zwykłych komórkach. Naukowcy wiążąc ten fakt z procesem nowotworzenia, postanowili DLL-3 wykorzystać jako transporter leku działającego bezpośrednio na komórki guza. Opracowali przeciwciało wiążące się z antygenem DLL-3 obecnym na powierzchni komórek. Białko to połączono z cytotoksycznym lekiem przeciwnowotworowym, który uwalniał się bezpośrednio w komórkach guza. Jak się okazało dzięki tym przeciwciałom monoklonalnym, lek wykazywał wielką skuteczność zarówno w guzie pierwotnym jak i formacjach przerzutowych raka płuc. Na razie badania przeprowadzono in vivo czyli na określonych liniach myszy . Badania kliniczne rozpoczną się wkrótce.


Udział naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GuMed) w badaniu polegał na sprawdzeniu na podstawie gromadzonych od 20 lat wycinków drobnokomórkowego raka płuc, jaka jest koncentracja DLL-3 na powierzchni jego komórek. Umożliwiło to sprawdzenie hipotezy o nadmiarze DLL-3 w na powierzchni komórek guza.


 Z kolei zespół naukowców z GuMed, pracujący w grupie europejskich naukowców "Action to Focus and Accelerate Cell-based Tolerance-inducing Therapies—A FACTT", finansowaną przez Unię Europejską  pracuje nad problemem terapeutycznego zastosowania limfocytów T regulatorowych. Grupa tą kieruje prof. Piotr Trzonkowski, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii GUMed. W "Science Translational Medicine" europejski zespól omówił możliwości wykorzystywania tych komórek w terapiach np. chorób autoimmunologicznych.


Limfocyty T regulatorowe (Treg) występują jako grupa komórek stanowiących część systemu immunologicznego, broniąca człowieka przed rozwojem chorób autoimmunologicznych i alergii oraz odrzucaniem przeszczepów. Treg mają również znaczenie działaniu szlaków komórkowych w zakażeniach wirusowych. Limfocytów tego typu użyto po raz pierwszy w 2007 roku w Klinice Hematologii i Transplantologii GUMed, gdzie po raz pierwszy na świecie zastosowano je w terapii choroby przeszczep przeciw gospodarzowi.

Obecnie lekarze-naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują je również w leczeniu cukrzycy typu 1 w Klinice Pediatrii Diabetologii i Endokrynologii oraz w leczeniu stwardnienia rozsianego w Klinice Neurologii Dorosłych w ramach programu STRATEGMED finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. podobne doświadczenia i prace kliniczne z Treg trwają w szpitalach i ośrodkach naukowych w kilku krajach Europy i w USA oraz w Australii.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane