Odszedł premier, który nie bał się odpowiedzialności za niepopularne decyzje

opublikowano: 29-10-2013, 00:00

W wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier niekomunistycznego rządu na styku PRL z odrodzoną RP.

Po wyborach w 1989 r. okazał się jedynym reprezentantem strony solidarnościowej zdolnym do udźwignięcia odpowiedzialności za rząd przełomu. Stworzył polityczny parasol dla radykalnych przemian gospodarczych i społecznych, za co już w 1990 r. gorzko zapłacił — w wyborach prezydenckich przegrał nie tylko z Lechem Wałęsą, lecz również z populistą Stanem Tymińskim.

Zobacz więcej

Tadeusz Mazowiecki (FOT. ARC)

Mimo szoku nie odszedł z polityki, przewodniczył nowo utworzonej Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. Jego zdolności mediacyjne wykorzystała w konflikcie bałkańskim ONZ.

W 1997 r. czynne włączenie się Tadeusza Mazowieckiego do zredagowania spornej preambuły Konstytucji RP przełamało impas i umożliwiło jej uchwalenie.

W późniejszych latach emerytowany premier stał się niekwestionowanym autorytetem polskiej sceny politycznej. Od 2010 r. był doradcą prezydenta. Kawaler Orderu Orła Białego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Odszedł premier, który nie bał się odpowiedzialności za niepopularne decyzje