Czytasz dzięki

OECD: fiasko porozumienia ws. podatków będzie kosztować 100 mld USD

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-10-2020, 11:57

OECD szacuje, że jeśli fiaskiem zakończą się międzynarodowe negocjacje odnośnie podatków transgranicznych i dojdzie do wojny handlowej, światowa gospodarka może stracić nawet 100 mld USD rocznie, donosi Reuters.

W miniony piątek (09.10.2020) prawie 140 krajów zgodziło się na przedłużenie rozmów do połowy 2021 r. po tym jak wpierw wybuch pandemii, a następnie wybory prezydenckie w USA ograniczyły szanse na osiągnięcie porozumienia.

OECD logo
Wyświetl galerię [1/2]

OECD logo ITAR-TASS/Stanislav Krasilnikov/FORUM.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podkreśla, że celem jest aktualizacja międzynarodowych przepisów podatkowych w dobie handlu elektronicznego, w szczególności zniechęcenie dużych firm internetowych, takich jak Google, Facebook czy Amazon, do księgowania zysków w krajach o niskich podatkach, takich jak Irlandia, niezależnie od tego, gdzie są ich klienci.

Dotychczasowy brak nowego międzynarodowego zbioru przepisów zachęca coraz więcej rządów do zaimplementowania własnego podatku od usług cyfrowych, co wywołało groźby odwetu handlowego ze strony administracji prezydenta Donalda Trumpa.

Organizacja szacuje, że w„najgorszym przypadku” spory te mogłyby doprowadzić do zmniejszenia się globalnego PKB o ponad 1 proc. 

Tymczasem, nowe zasady opodatkowania cyfrowego i proponowany globalny podatek minimalny zwiększyłyby globalny podatek dochodowy od osób prawnych na całym świecie o 1,9 do 3,2 proc. od 50 mld do 80 mld USD rocznie. 

Według OECD, wpływy mogłyby osiągnąć poziom nawet 100 mld USD, jeśli uwzględni się w tym obowiązujący w USA minimalny podatek od zagranicznych zysków, wynoszący 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane