OECD: gospodarki muszą koordynować działania w zakresie bodźców fiskalnych

opublikowano: 21-11-2018, 13:12

Jeśli światowa gospodarka popadnie w gwałtowny kryzys konieczne będą obniżki podatków i zwiększone wydatkowanie pieniędzy, ponieważ w skarbach banków centralnych pozostało niewiele środków, ostrzega OECD.

Największe gospodarki świata powinny być gotowe na koordynację w zakresie bodźców fiskalnych, dodaje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Dynamika wzrostu traci impet ze względu na zawirowania w handlu, bardziej rygorystyczne warunki finansowe i wyższą cenę ropy naftowej. Ostrzeżenie zbiegło się w czasie z ostrą przeceną na giełdach i globalną wyprzedażą akcji, które zepchnęły europejskie akcje na dwuletnie minima i wysłały indeks  S&P500 w obszar korekty.

Laurence Boone
Zobacz więcej

Laurence Boone fot. Bloomberg

Przesłanie, które chcemy przekazać decydentom, wraca na stół. Chodzi o wzajemną pracę i wspólne opracowywanie strategii - powiedziała główna ekonomistka OECD, Laurence Boone.

Jeśli miękkie lądowanie okaże się ostrzejsze, musisz podjąć współpracę, ponieważ w arsenale z narzędziami makro nie ma zbyt wiele amunicji – dodała Boone.

Organizacja oczekuje obecnie 3,5-proc. globalnego wzrostu w ciągu najbliższych dwóch lat po 3,7 proc. zwyżce w 2018 r. Wzajemne oddziaływanie ryzyka związanego z pogorszeniem sytuacji obniżyłoby to tempo jeszcze bardziej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu