Czytasz dzięki

OECD: obecny kryzys większy niż finansowy, skutki będą odczuwalne przez lata

opublikowano: 23-03-2020, 06:47

Globalna gospodarka będzie potrzebować wielu lat, aby odrobić straty po epidemii koronawirusa, ostrzega Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Angel Gurría, sekretarz generalny OECD ogłosił, że szok gospodarczy spowodowany przez epidemię jest już większy niż podczas kryzysu finansowego ponad dekadę temu. W wywiadzie dla BBC nazwał „myśleniem życzeniowym” oczekiwanie, że gospodarki poszczególnych krajów szybko odbiją w górę w momencie poprawy sytuacji. Gurría powiedział, że niedawne prognozy sygnalizujące możliwość spadku tempa globalnego wzrostu gospodarczego do 1,5 proc. wydają się zbyt optymistyczne. Szef OECD spodziewa się wejścia niektórych z największych gospodarek w recesję w nadchodzących miesiącach.

Angel Gurría
Zobacz więcej

Angel Gurría fot. Bloomberg

- Nawet jeśli nie dojdzie do ogólnoświatowej recesji, będzie albo brak wzrostu, albo ujemny wzrost w wielu gospodarkach świata, w tym największych. Dlatego nie będziemy mieli tylko niskiego wzrostu w tym roku, ale także zajmie dłużej zanim zacznie on rosnąć w przyszłości – powiedział Gurría.

OECD wezwało rządy, aby nie zwracały uwagi na ograniczenia wydatków budżetowych jeśli chodzi o testy i leczenie korowanawirusa.

- Rzućcie wszystko, co macie – powiedział Gurría.

Przyznał jednocześnie, że można oczekiwać iż większe deficyty i dług publiczny będą ciążyć gospodarkom w nadchodzących latach.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane