OECD ostrzega inwestorów

opublikowano: 28-11-2017, 13:51
aktualizacja: 28-11-2017, 13:52

Ceny aktywów poszły zbyt wysoko w odniesieniu do stanu globalnej gospodarki, która osiągnie szczyt w przyszłym roku, a spadki na rynkach mogą zagrozić jej dalszej ekspansji, ostrzegają ekonomiści OECD.

Globalny produkt prawdopodobnie wzrośnie o 3,7 proc. w 2018 roku, najmocniej od wielu lat. W 2019 roku tempo wzrostu spadnie do 3,6 proc., przewiduje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Podobnie jak globalna, gospodarka USA także ma osiągnąć szczyt w 2018 roku, a w przypadku gospodarek eurolandu, Japonii i Chin, tempo wzrostu będzie spadać już w 2018 i 2019 roku, twierdzą eksperci Organizacji.

- Pojawiają się kolejne dowody, że ceny aktywów finansowych są niespójne z oczekiwaniami dalszego wzrostu i polityką, zwiększając ryzyko korekty finansowej i presji na spadek tempa wzrostu – głosi raport OECD. 

OECD uważa, że o wysokim prawdopodobieństwie  „korekty” świadczy to, że indeks globalnego rynku akcji MSCI World wzrósł już o 18 proc. w tym roku i jest ponad dwukrotnie wyżej niż w lutym 2009 roku, kiedy notował minimum podczas kryzysu finansowego.

- To może być szczyt cyklu – stwierdziła Catherine Mann, główna ekonomistka OECD. – Sytuacja jest krucha z punktu widzenia ekspozycji finansowej. Ekspansja jest niedostatecznie umocowana po stronie realnej aby wspierać oczekiwania młodych w kwestii pracy, ludzi w średnim wieku w kwestii dochodów i starszych osób w kwestii emerytur – dodała. 

Wskazała, że ceny aktywów poszybowały w górę dzięki luźnej polityce monetarnej i trend może się odwrócić kiedy zostanie ona zmieniona. Mann podkreśla, że niekoniecznie oznacza to iż świat czeka następny kryzys finansowy na skalę tego 2008 roku. To oznacza, że spadki na rynkach mogą spowodować spowolnienie wzrostu realnej gospodarki, twierdzi ekonomistka OECD.

Co gorsze, banki centralne i rządy mają małe możliwości reagowania na większe spowolnienie.

- Fiskalna i monetarna przestrzeń jest zbyt ograniczona aby przeciwdziałać finansowemu pogorszeniu koniunktury – powiedziała Mann.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś,Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OECD ostrzega inwestorów