OECD: Różnice w dochodach biednych i bogatych coraz większe - także w Polsce

PAP
21-10-2008, 11:23

Przepaść między biednymi a bogatymi na  świecie w ostatnich latach wzrosła, lecz nie tak szybko, jak prognozowano, a  sytuacja nie stwarza obaw co do wielkiej fali społecznych protestów - ocenia Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Opublikowany we wtorek w Paryżu raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, zatytułowany "Nierównomierny rozwój?" obejmuje 30 państw OECD.

Autorzy odnotowali trwający już od lat 80. zeszłego wieku widoczny wzrost nierówności w zbadanych krajach. Konstatuje, że dotknął on większość państw, jednak np. w Kanadzie i w Niemczech nastąpił duży wzrost tego zjawiska, podczas gdy w Meksyku, Grecji i Wielkiej Brytanii pewien spadek. Jednakże np. w Wielkiej Brytanii przepaść między bogatymi a biednymi pozostaje nadal większa niż w 75 proc. państw OECD.

"Cytowane przez OECD dane nie uzasadniają twierdzeń o rozłamie społecznym" - podkreślono w raporcie. Czynnikiem hamującym zarówno wzrost nierówności, jak i niezadowolenia społecznego, są coraz większe nakłady państw na politykę socjalną, z czego w największym stopniu korzystają przede wszystkim obywatele w wieku przedemerytalnym i emerytalnym.

Z rankingu przedstawionego w raporcie OECD wynika, że najmniejsza przepaść między bogatymi a biednymi w 2005 r. istniała w Danii. Na 2. miejscu znajduje się Szwecja. Wśród 30 krajów na ostatnim miejscu tego rankingu znajduje się Meksyk, następnie Turcja, Stany Zjednoczone, a jako 4. od końca wymieniono Polskę.

Według OECD, średnio w krajach organizacji dochody 10 proc. najlepiej zarabiających są prawie dziewięciokrotnie wyższe od analogicznych 10 proc. najbiedniejszych. W Meksyku jednak ten stosunek wynosi 25:1, a w Turcji - 17:1. Różnice w dochodach bogatych i biednych są wyższe od średniej OECD także w Portugalii, Polsce i USA. W krajach skandynawskich generalnie różnice te są najmniejsze i wynoszą 5:1.

OECD odnotowuje na marginesie raportu także zasadnicze pogorszenie sytuacji dzieci w 30 badanych krajach w minionych 20 latach. W tym przypadku największy wzrost ubóstwa dzieci nastąpił w Niemczech, Czechach, Kanadzie i Nowej Zelandii - twierdzi OECD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / OECD: Różnice w dochodach biednych i bogatych coraz większe - także w Polsce