OFE poszły na duże zakupy

Kamil Zatoński
opublikowano: 19-10-2017, 15:53
aktualizacja: 19-10-2017, 15:53

Fundusze emerytalne kupiły we wrześniu akcje za 636 mln zł, wynika z szacunków analityka Trigon DM.

Niemal wszystkie fundusze kupowały akcje, a najbardziej aktywny był Aviva OFE – twierdzi Maciej Marcinowski, analityk Trigon Domu Maklerskiego, który podkreśla, że większość popytu dotyczyła akcji polskich (559 mln zł). W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy OFE wydały więcej na GPW tylko w lipcu tego roku (1,1 mld zł), ale wtedy odbyły się dwie duże oferty publiczne – Playa i Getbacku. We wrześniu akcji nie sprzedawała żadna ze spółek.

Mimo zakupów, zaangażowanie OFE w polskie akcje spadło w porównaniu ze stanem na koniec sierpnia o 0,3 pkt. proc. do 79 proc. Jak zaznacza Maciej Marcinowski, w portfelu jedenastu z dwunastu OFE polskie akcje mają co najmniej 75-procentowy udział, co oznacza, że gdyby w ramach reformy polskie akcje byłyby wykluczone z przekazywania 25 proc. aktywów do Funduszu Rezerwy Demograficznej, to zarządzający zostaliby zmuszeni do sprzedaży walorów za około 7,2 mld zł. To 5 proc. tej części aktywów.

 

Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych spadła we wrześniu o 0,3 proc. Najlepszy wynik z zarządzania zanotował MetLife (0,3 proc.), najgorszy – Aegon (-1,3 proc.). Licząc od początku roku najlepszy wynik zanotował PZU OFE (+19,7 proc.), a najgorszy – Aegon (+15,1 proc.).   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE poszły na duże zakupy