Oferta publiczna akcji to już tylko krok do debiutu

Artur Szymański
opublikowano: 20-09-2004, 00:00

Końcowym etapem drogi spółki idącej na Giełdę Papierów Wartościowych jest sprzedaż akcji inwestorom w ramach publicznej subskrypcji akcji.

Po publikacji prospektu emisyjnego i serii spotkań z inwestorami spółka musi wprowadzić akcje do publicznego obrotu. Sposoby są dwa: sprzedaż inwestorom akcji w ofercie publicznej lub bez niej.

Którą drogą pójść

Przydział nowych akcji w ramach oferty publicznej przeprowadzić można poprzez biura maklerskie, najczęściej tworzące w tym celu konsorcja, bądź też za pośrednictwem systemu informatycznego giełdy. Niepodważalną zaletą drugiego sposobu jest możliwość złożenia zapisów przez klientów wszystkich biur maklerskich, a nie tylko tworzących konsorcjum. W oznaczonych terminach biura maklerskie przyjmują zapisy inwestorów i wpłaty na akcje. W zamian wydają klientom dokument potwierdzający przyjęcie zapisu. Zamknięcie subskrypcji jest dla spółki równoznaczne z obowiązkiem złożenia do sądu rejestrowego wniosku o zarejestrowanie nowej emisji oraz zapisanie w Krajowym Rejestrze Sądowym podwyższenia kapitału zakładowego. Należy też powiadomić Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz podać do publicznej wiadomości (w ciągu 14 dni od zakończenia subskrypcji) informację, czy emisja doszła do skutku.

Dla dobra inwestorów

Jeżeli nie wszystkie oferowane akcje znajdą nabywców, emitent wzywa do ich objęcia subemitenta inwestycyjnego, z którym zawarł wcześniej stosowną umowę. Jeśli tego nie czyni, musi się liczyć z niedojściem emisji do skutku. Subemitent obejmuje akcje po cenie emisyjnej, jednocześnie wystawiając emitentowi rachunek za wyświadczoną usługę. Spółka może zmniejszyć ryzyko niedojścia emisji do skutku, np. stosując preferencje dla drobnych inwestorów, by zachęcić ich do złożenia zapisów. Większość spółek wchodzących w ostatnich miesiącach na giełdę decyduje się też na wprowadzenie do obrotu praw do akcji (PDA). Celem jest umożliwienie płynności obrotu środków przeznaczonych na zakup akcji w ofercie. Dzięki wprowadzeniu PDA do obrotu giełdowego inwestorzy, którym przydzielono akcje w subskrypcji, mogą obracać instrumentami mającymi prawa papieru wartościowego, jeszcze przed debiutem akcji.

Ostatnie formalności

Po zakończeniu i rozliczeniu emisji akcji sąd rejestrowy rejestruje podwyższenie kapitału zakładowego emitenta. Następnie emitent składa wnioski do KDPW o przyjęcie akcji do depozytu oraz do zarządu GPW o dopuszczenie papierów do obrotu giełdowego. Wraz z wnioskiem dołączyć należy informację o liczbie papierów wprowadzanych do obrotu, ich kodzie nadanym przez KDPW, odpis rejestru sądowego i tekst statutu spółki. Na podstawie dołączonych dokumentów Zarząd Giełdy określa, ile akcji zostanie wprowadzonych do obrotu, na jaki rynek oraz informuje, kiedy odbędzie się pierwsze notowanie akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Oferta publiczna akcji to już tylko krok do debiutu