Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których Polacy po raz pierwszy wybiorą 13 czerwca 54 swoich przedstawicieli, zostaną opublikowane najwcześniej we wtorek, 15 czerwca, powiedział w poniedziałek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) Ferdynand Rymarz.
Cząstkowe wyniki nieoficjalne PKW może podać w kilka godzin po zamknięciu o godz. 22:00 lokali wyborczych.
“Cząstkowych wyników, gdzieś z 10-20% obwodów wyborczych można się spodziewać około drugiej w nocy. [...] Do rana w poniedziałek, być może będą wyniki z 90% obwodów” – powiedział Rymarz, cytowany przez Informacyjną Agencję Radiową (IAR).
Po podaniu przez PKW nieoficjalnych wyników z 20% okręgów wyborczych, będzie można dokonać wstępnego podziału mandatów pomiędzy poszczególne komitety, podał IAR.
Polska wybiera 54 deputowanych w 13 okręgach o zbliżonej liczbie uprawnionych do głosowania (w sumie ok. 29 mln osób).
Według ostatnich badań opinii publicznej najwięcej Polaków chce głosować w Eurowyborach na przedstawicieli Platformy Obywatelskiej (24% według CBOS w maju), na drugim miejscu planowała się Samoobrona (13% wg CBOS), a na kolejnym – Prawo i Sprawiedliwość (12%).
tom/qk