„Ojciec dywersyfikacji” ma 100 proc. pieniędzy w akcjach

opublikowano: 01-02-2018, 12:37
aktualizacja: 01-02-2018, 12:38

Harry Markowitz, laureat Nagrody Nobla i „ojciec” teorii portfelowej opartej na dywersyfikacji ma 100 proc. płynnych aktywów w akcjach, donosi Barron’s.

90-letni Markowitz stawia na branże, które najbardziej mogą skorzystać na odbudowie po zniszczeniach spowodowanych przez ubiegłoroczne huragany w USA. Podkreśla, że jego inwestycja jest długoterminowa, ale „nie w nieskończoność”.

Zobacz więcej

youtube.com

- Mój proces myślowy jest taki: kiedyś odbudują Houston. To trochę potrwa, ale odbudują Houston. Odbudują Florydę… a potem odbudują Portoryko – wyjaśnił Markowitz.

Noblista, który ujawnił, że ma „kilka milionów”, przyznał iż zajęło mu trochę czasu zanim zorientował się, że część jego pieniędzy powinna zacząć pracować. Początkowo jedną trzecią płynnych środków zainwestował w akcje spółek o dużej kapitalizacji, jedną trzecią w ETF małych spółek, a pozostałą część w ETF rynków wschodzących. Potem zmienił jednak zdanie. Postanowił część zainwestowaną w akcje spółek dużej kapitalizacji przeznaczyć na zakup akcji sześciu spółek. Zdecydował się na Weyerhaeuser, dostawcę drewna, USG producenta płyt wiórowych, Corning, producenta szkła, a także Caterpillar, bo „pomyślcie ile trzeba będzie buldożerów w całym Portoryko”. Markowitz zainwestował również w akcje 3M, „bo nic nie zastąpi taśmy Scotch”, oraz United Technologies, producenta klimatyzacji i wind.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, barrons.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu