Okęcie dla polskich sklepów

Arkadiusz Braumberger, Piotr Lemberg
opublikowano: 14-06-1999, 00:00

Okęcie dla polskich sklepów

ZDROWA KONKURENCJA: Polscy kontrahenci, dzięki decyzji Waldemara Domanowskiego, dyrektora PPL, zdominują strefę. fot. Małgorzata Pstrągowska

Dobiegł końca spór o zarząd w strefie bezcłowej na warszawskim Okęciu.

Zgodnie z założeniami Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, głównym operatorem strefy miała być spółka Warsaw Duty Free, w której 100 proc. udziałów ma PPL. Szwedzi natomiast mieli pomagać w zarządzaniu i szkolić polski personel. Nowy dyrektor PPL, Waldemar Domanowski, przyjął zasadę, iż nie będzie głównego operatora strefy, zaś dotychczasowi kontrahenci — polscy handlowcy — podpiszą z dyrekcją przedsiębiorstwa 4-letnie umowy. Choć wciąż trwają negocjacje dotyczące kontraktów, już teraz działające w strefie firmy otrzymały większe powierzchnie. Będą miały jednak silną konkurencję. Trzy nowe sklepy będą należały do SAS Trading.

Strefa handlu bezcłowego na Okęciu jest jedynym tego typu obszarem w kraju. Od początku między przedsiębiorstwem Porty Lotnicze a polskimi handlowcami trwał spór o pozycję głównego operatora strefy. Jeszcze w ubiegłym roku niemal pewnym kandydatem był szwedzki SAS Trading.

Warunki przetargu na pomoc w zarządzaniu strefą, który wygrał SAS Trading, zaostrzyły konflikt do tego stopnia, że — jak się nieoficjalnie mówi — być może były jednym z powodów odwołania Zbigniewa Sałka z funkcji dyrektora PPL. Nie pomogły mu nawet publiczne wypowiedzi, w których zapewniał, że polskie firmy pozostaną na lotnisku. Jednakże, jak zapewnia Marek Woś, rzecznik prasowy PPL, kontrakt z SAS był tylko parafowany. Nigdy nie został podpisany.

— Wśród zarządzających Portami Lotniczymi istnieje lobby, które jest skłonne przeforsować kandydaturę SAS Trading na współzarządcę strefy — mówi jeden z naszych rozmówców.

Zdaniem Marka Wosia, tego typu poglądy są całkowicie nieuprawnione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Braumberger, Piotr Lemberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Okęcie dla polskich sklepów