Około 12,4 mln zł w 2007 roku na dotacje dla mniejszości narodowych

opublikowano: 11-01-2007, 17:48

Około 12,4 mln zł przeznaczy w 2007 roku MSWiA na dotacje dla mniejszości narodowych, etnicznych i wyznaniowych w Polsce.

Około 12,4 mln zł przeznaczy w 2007 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na dotacje dla mniejszości narodowych, etnicznych i wyznaniowych w Polsce - poinformowała w czwartek w Białymstoku Danuta Głowacka-Mazur z MSWiA. To o 1,5-2 mln zł więcej niż w 2006 roku.

Na dotacje podmiotowe przewidziano ponad 1,6 mln zł, na inwestycje ponad 2,4 mln zł, na wsparcie programów radiowo- telewizyjnych 570 tys. zł. Kwota ponad 7,7 mln zł jest zapisana na "pozostałe zadania służące podtrzymywaniu tożsamości kulturowej mniejszości" - poinformowała dziennikarzy Głowacka-Mazur, wicedyrektor departamentu wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych w MSWiA. O pieniądze na inwestycje, np. remonty, organizacje mogły się ubiegać po raz pierwszy w 2006 roku.

Głowacka-Mazur wzięła w Białymstoku udział w spotkaniu wojewody podlaskiego z mniejszościami narodowymi i etnicznymi z Podlasia: m.in. mniejszością białoruską, litewską, tatarską, ukraińską, rosyjską. Rozmawiano głównie o współpracy samorządów z organizacjami skupiającymi mniejszości, poruszano też wątek przyznawania dotacji.

MSWiA dokonało wstępnego podziału dotacji na 2007 rok, który w Podlaskiem wzbudził wątpliwości ze strony jednej organizacji mniejszości białoruskiej - Towarzystwa Kultury Białoruskiej (TKB), które chce przejąć dotychczasowe formy działania i imprezy organizowane dotąd przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne (BTSK) w Polsce. MSWiA zawiesiło na 3 lata dotacje BTSK za nieprawidłowe wydatkowanie części dotacji niezgodnie z przeznaczeniem (za część pieniędzy BTSK wyremontowało schody w swojej siedzibie). By dalej funkcjonować i zdobywać środki, działacze BTSK powołali do życia nową organizację - TKB.

TKB nie dostało dotacji na festiwal na 2007 roku "Piosenka Białoruska", sztandarową, dużą, wieloetapową imprezę, którą BTSK organizowało od ponad 30 lat. Głowacka-Mazur tłumaczyła, że TKB chciało na ten festiwal 160 tys. zł. Dotacji nie przyznano, bo jednym z kryteriów jest to, by organizacja miała odpowiednie doświadczenie w organizacji takich imprez, a formalnie go nie ma, mimo, że mieliby go organizować niemal ci sami ludzie jak dotychczas.

Głowacka-Mazur powiedziała dziennikarzom, że MSWiA rozważa ewentualne ogłoszenie otwartego konkursu na ten festiwal, który może np. zorganizować kilka organizacji skupiających mniejszość białoruską. "Nie mówimy, że tego festiwalu nie będzie (...) Organizacja, która złożyła wniosek istnieje zbyt krótko, żeby dawać rękojmię tego, że tak duże zadanie zostanie zrealizowane właściwie" - dodała. Zapewniała, że braku dotacji na "Piosenkę Białoruską" dla TKB nie należy łączyć z wstrzymaniem dotacji dla BTSK.

W 2007 roku 13 organizacji mniejszości białoruskiej w Polsce na różne przedsięwzięcia otrzymało prawie 1,8 mln zł. Jest wśród nich TKB, które otrzymało 234 tys. dotacji.

Wszystkie mniejszości narodowe, etniczne i wyznaniowe w Polsce złożyły do MSWiA na ten rok 442 wniosków o dotacje. "Budżet państwa nie jest w stanie sfinansować wszystkich tych wniosków" - dodała Głowacka-Mazur.

Organizacje podkreślały na spotkaniu, że wzrasta poziom biurokratyzacji przy składaniu wniosków o dotacje także na szczeblach samorządu lokalnego. Podkreślano, że trzeba przejść trudną, zawiłą procedurę przy ubieganiu się o niewielkie kwoty. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane