Oliphant: osiągnęliśmy historyczny szczyt produkcji złota

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 26-09-2017, 07:21
aktualizacja: 26-09-2017, 07:22

Większej produkcji złota w ciągu roku niż obecnie możemy już nigdy nie osiągnąć, uważa Randall Oliphant, szef World Gold Council.

Oliphant uważa, że w najlepszym przypadku produkcja złota może utrzymać się przez najbliższe lata na zbliżonym do obecnego poziomie, a potem będzie spadać przy jednoczesnym wzroście popytu, generowanym przez destabilizujące globalne wydarzenia polityczne oraz rosnące zainteresowanie złotem w Indiach i Chinach.

Randall Oliphant
Zobacz więcej

Randall Oliphant fot. Bloomberg

Podczas Denver Gold Forum Oliphant, weteran branży, który pracował we władzach największych na świecie kopalni złota prognozował, że cena kruszcu może dojść do 1400 USD w okresie następnych 12 miesięcy. Przekonywał także, że „w średnim terminie” kurs złota pobije dotychczasowe rekordy. Notowane obecnie po ok. 1311 USD złoto najwyższy kurs osiągnęło w 2011 roku, kiedy za uncję trzeba było zapłacić 1923,70 USD.

Oliphant nie był jedynym uczestnikiem konferencji, który sygnalizował możliwość osiągnięcia największej produkcji złota w historii. Podobną opinię wyraził m.in. David Harquail, prezes Franco-Nevada Corp.

- Nie runiemy w przepaść w najbliższym czasie, ale jednocześnie trudno wskazać jak zdołamy wyprodukować wystarczającą ilość złota do zaspokojenia popytu - podsumował Oliphant.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Oliphant: osiągnęliśmy historyczny szczyt produkcji złota